A ka ndonjë keqardhje për titullin? Flet Rrahmani

Futboll

A ka ndonjë keqardhje për titullin? Flet Rrahmani

Më: 19 maj 2022 Në ora: 17:46
A ka ndonjë keqardhje për titullin? Flet Rrahmani

Napoli nuk ia doli të rivalizonte deri në fund me Milan dhe Inter në garën për titullin kampion këtë sezon në Seria A, por kjo nuk shikohet si dështim në kampion e napolitanëve, pasi ata tashmë kanë siguruar edhe vendin e 3-të në klasifikim, pozicion që të dërgon në Champions League sezonin e ardhshëm.

Mbrojtësi i përfaqësueses së Kosovës, Amir Rrahmani u kthye në një nga shtyllat kryesore të Napolit këtë sezon duke fituar kështu një fanellë titullarë në qëndër të mbrojtjes.

Në një intervistë  në Radio “Kiss Kiss Napoli”, mbrojtësi shqiptarë analizoi sezonin e Napolit si dhe atë personal, teksa nuk e konsideron dështim mos fitimin e Scudettos, gjithashtu Rrahmani ka dhe një mesazh për të gjithë tifozët e skuadrës së tij.

“Ishte një vit në të cilin arritëm qëllimin, por me pak fat mund të kishim bërë pak më shumë. Por kështu shkoi dhe ne duhet të jemi të lumtur për vendin e tretë dhe rikthimin në Champions League, ka qenë një sezon pozitiv”, ka theksuar fillimisht 28-vjeçari.

Si ishte sezoni juaj? “Ishte e vështirë, por në të njëjtën kohë e bukur. Kemi luajtur shumë ndeshje me stadiumin plot, nuk e kisha parë kurrë më parë dhe është një gjë shumë e bukur. Jam i lumtur sepse ky ishte viti që luajta më shumë. Në karrierën time, kam luajtur pesëdhjetë ndeshje duke përfshirë kombëtaren dhe ky është viti i parë që më ndodh”.

Katër gola me Napolin, është një rekord? “Edhe dy-tre me kombëtaren është një sezon pozitiv”.

Spezia? “Do të jetë e vështirë, si për ne ashtu edhe për ata. Duhet të përpiqemi ta mbyllim ndeshjen menjëherë dhe të marrim një tjetër fitore”.

A ka ndonjë keqardhje për titullin? “Po, e kam thënë edhe më parë. Mund të kishim bërë më mirë me pak fat, nëse në disa ndeshje gjërat do të kishin shkuar ndryshe. Për shembull me Milanin nuk kishim as një goditje në portë deri në pjesën e parë, pastaj ata fituan. Na vjen keq, sepse ne donim edhe Scudetton, pasi ne lojtarët nuk kemi fituar ende në karrierën tonë trofe.”

Cilat janë sekretet e fazës suaj mbrojtëse? “Mund të kishim pranuar edhe më pak gola, në pjesën e dytë të kampionatit pranuam pak më shumë. Ne kemi mbrojtjen më të mirë në ligë së bashku me Milanin dhe sekreti është i gjithë ekipi. Sekreti është ekipi. Nëse ekipi shkon mirë, sekreti është ekipi, bëhet më e lehtë edhe për mbrojtësit pas”.

Kush e fiton Scudetton? “Nëse Sassuolo luan siç dinë të luajë, do të jetë e vështirë për Milanin, ata gjithashtu mund të humbasin sepse janë një ekip shkatërrues. Edhe nëse humbin 6-1 me ne, ata janë shumë të fortë.”

Largimi i Insigne? “Do të na mungojë. Ai është një lojtar i rëndësishëm, kapiteni ynë, ai ka qenë këtu për shumë vite dhe çdo vit shënon shumë gola. Sigurisht që do të na mungojë. Në të njëjtën kohë dua t’i uroj fat për përvojën e tij në Toronto, shpresoj se gjithçka do të jetë mirë”.

Titullar me Spallettin, sa i rëndësishëm ishte për ju? “Shumë. Në stërvitje mund të gabojmë, por ai kërkon gjithmonë të njëjtat gjëra, ato që i takojnë. Unë, si të tjerët, kam ndjekur atë që tha. Kur një trajner ka mirëkuptim nga lojtarët, është arsyeja pse gjërat shkojnë gjithmonë mirë. Ishte e rëndësishme për mua dhe për të gjithë ekipin, ne kemi ndjekur gjithmonë udhëzimet e tij.”

Cilat janë synimet për vitin e ardhshëm? “Duhet të fillojmë si këtë vit, duke fituar të gjitha ndeshjet dhe duke u ngjitur në renditje. Këtë vit ne patëm shansin tonë për Scudetton dhe mund ta kthejmë atë vitin e ardhshëm. Herët a vonë do të fitojmë.”

Një mesazh për fansat? “Edhe nëse humbim disa ndeshje, qëndroni me ne. Si ju, edhe ne duam të fitojmë. Ëndrra jonë është të fitojmë edhe Scudetton, është ëndrra e të gjithë futbollistëve. Qëndroni me ne edhe kur humbasim”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat