​FT: Shitja e Chelsea vendoset për miratim pasi Abramovich përmbush "vijat e kuqe"

Futboll

​FT: Shitja e Chelsea vendoset për miratim pasi Abramovich përmbush "vijat e kuqe"

Më: 23 maj 2022 Në ora: 23:19
Roman Abramovich

Shitja prej 4.25 miliardë funte e Chelsea nga Roman Abramovich te një konsorcium i udhëhequr nga financuesi amerikan Todd Boehly do të nënshkruhet nga qeveria, sipas faqes së parë të nesërme të Financial Times.

Ajo vjen pas javësh bisedimesh për të siguruar që oligarku, i cili u sanksionua pas pushtimit rus të Ukrainës, të mos përfitonte nga shitja.

Zyrtarët pranë negociatave thanë se Abramovich kishte përmbushur "vijat e kuqe" të qeverisë për shitjen dhe se ata prisnin që ajo të miratohej në Londër brenda natës, raportoi gazeta.

Një zyrtar i afërt me negociatat tha se bisedimet e furishme midis Chelseat, Abramovich, Brukselit dhe Lisbonës ishin duke u zhvilluar për të përfunduar marrëveshjen.

Në fillim të këtij muaji, oligarku këmbënguli se pozicioni i tij për shitjen e Chelsea është i pandryshuar dhe i përshkroi pretendimet se ai ka kërkuar për një hua prej 1.5 miliardë funte për t'u kthyer si "krejtësisht të rreme".

Abramovich nxori në shitje Chelsean më 2 mars për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, raporton Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat