UEFA zbulon stadiumet që do të presin dy finalet e ardhshme të Champions Leagues

Futboll

UEFA zbulon stadiumet që do të presin dy finalet e ardhshme të Champions Leagues

Më: 28 maj 2022 Në ora: 20:27
UEFA zbulon stadiumet

Kur kanë mbetur edhe pak orë nga starti i Liverpool-Real Madrid, UEFA ka zbuluar edhe stadiumet që do të presin finalet e dy edicioneve të ardhshme të Ligës së Kampionëve.

Kështu, siç ishte bërë e ditur edhe më herët, finalja e edicionit të ardhshëm do të luhet në “Allianz Arena” të Mynihut, stadium me kapacitet 75 mijë vende dhe që është inauguruar në 2005-ën.

Në këtë impiant është zhvilluar finalja e Ligës së Kampionëve edhe në sezonin 2011-2012, kur Chelsea ia doli të kurorëzohet fitues përballë Bayernit të Mynihut vendas.

Ndërkohë një vit më vonë, në 2024-ën, finalja do të luhet në “Wembley” të Londrës, një stadium me kapacitet 90 mijë vende dhe që ka pritur edhe plot 6 herë të tjera ndeshjen më të rëndësishme të Champions-it.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat