Benzema zgjidhet lojtari më i mirë i sezonit

Futboll

Benzema zgjidhet lojtari më i mirë i sezonit

Më: 31 maj 2022 Në ora: 12:52
Benzema zgjidhet lojtari më i mirë i sezonit

Karim Benzema është zgjedhur lojtari më i mirë i sezonit 2021/22 në Ligën e Kampionëve.

Këtë vendim e ka marrë paneli i vëzhguesve teknikë të UEFA-s.

Benzema është bërë lojtari i parë francez që e fitoi Këpucën e Artë të Ligës së Kampionëve në epokën e re të kësaj gare.

Francezi e shfaqi një formë të jashtëzakonshme duke e ndihmuar Real Madridin ta fitojë titullin e 14-të të kampionit evropian.

Ky njëherësh ishte i pesti për ish-futbollistin e Lyonit, i cili e mbylli sezonin me 15 gola të shënuara këtë edicion në Champions.

Ai shënoi edhe në finalen e Parisit ndaj Liverpoolit, por goli iu anulua shkaku i pozitës jashtë loje.

Benzema po shkon me hapa të sigurt drejt fitimit të Topit të Artë, të parit në karrierë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat