Ngrihen akuza korrupsion ndaj presidentit të PSG-së

Futboll

Ngrihen akuza korrupsion ndaj presidentit të PSG-së

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 16:09
Ngrihen akuza korrupsion ndaj presidentit të PSG-së

Presidenti i PSG-së, Nasser Al-Khelaifi, është akuzuar nga një gjykatë federale zviceriane për korrupsion në çmimin e të drejtave televizive të Kupës së Botës.

Al Khelaifi, i cili është gjithashtu president i transmetuesit “beIN Media” në pronësi të Katarit, u akuzua për nxitjen e ish-sejretarit të FIFA-s, Jerome Valcke për të kryer “keqmenaxhim të rënduar kriminal”. Francezi akuzohet se i ka transferuar në “beIN Media” të drejtat e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut për Kupat e Botës 2026 dhe 2030, në këmbim të “përfitimeve të pajustifikuara” nga Al Khelaifi.

Sipas aktakuzës, rasti i referohet një takimi më 24 tetor 2013, në selinë franceze të “beIN” kur Al Khaleaifi premtoi se do të blinte një vilë në Sardenjë për pesë milionë euro, duke i dhënë përdorimin ekskluziv Valcke.

Më pas, Al Khelaifi do t’ia dorëzonte pronësinë francezëve dy vjet më vonë, në kushte të caktuara. Presidenti i PSG-së gjithmonë ka mohuar se ka blerë pronën në fjalë dhe ia ka premtuar Valcke-s.

Në këmbim, tha prokuroria, Valcke u zotua të “bëntë atë që ishte në fuqinë e tij” për të siguruar që “beIN” të bëhej transmetuesi rajonal për dy Kupat e Botës, gjë që ndodhi më 29 prill 2014, pasi transmetuesi fitoi të drejtat për atë zonë, një marrëveshje që FIFA nuk e ka kundërshtuar kurrë që atëherë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat