Fabio Jakobsen triumfon në etapën e dytë, Wout van Aert merr fanellën e verdhë

Futboll

Fabio Jakobsen triumfon në etapën e dytë, Wout van Aert merr fanellën e verdhë

Nga: Kemajl Goca Më: 2 korrik 2022 Në ora: 18:44
Fabio Jakobsen triumfon

Çiklisti Fabio Jakobsen është më i miri në etapën e dytë të sprintit, i cili e mundi me vështirësi Wout van Aert. 

Për ngushëllim belgu mori fanellën e verdhë të liderit.

Holandezi i ekipit “QuickStep Alpha Vinyl Teams”, Fabio Jakobsen, shënoi fitore të madhe. 

Image

Atmosferë madhështore

Ai për një fije floku doli para Wout van Aert, për të fituar etapën e 2-të të edicionit të 109-të të garës së çiklizmit “Tour de France 2022”, që u mbajt midis Roskilde dhe Nyborg në Danimarkë, me gjatësi të shtegut 202.5 kilometra.
Wout van Aert mori fanellë e verdhë për herë të parë në karrierën e tij.

I treti është danezi Mads Pedersen. Etapa e tretë mbahet nesër në relacionin Vejle – Sonderborg.

Etapa e dytë 

1. Fabio Jakobsen (Quick-Step Alpha Vinyl Team)    04h 34' 34''
2. Wout Van Aert (Jumbo – Visma) 04h 34' 34''
3. Mads Pedersen (Trek – Segafredo) 04h 34' 34'
4. Danny van Poppel (Bora – Hansgrohe 04h 34' 34''
5. Jasper Philipsen (Alpecin – Deceuninck)    04h 34' 34''
6. Peter Sagan (Totalenergies) 04h 34' 34''
7. Jeremy Lecroq (B&B Hotels – KTM) 04h 34' 34'
8. Dylan Groenewegen (Team Bikeexchange-Jayco) 04h 34' 34''
9.  Luca Mozzato (B&B Hotels – KTM)    04h 34' 34'
10. Hugo Hofstetter (Team Arkea – Samsic)    04h 34' 34''

Renditja e përgjithshme  

1. Wout Van Aert (Jumbo – Visma)     04h 49' 50''
2. Yves Lampaert (Quick-Step Alpha Vinyl Team) + 00h 00' 01''
3. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) + 00h 00' 08''
4. Filippo Ganna (Ineos Grenadiers)    + 00h 00' 11''
5. Mads Pedersen (Trek – Segafredo)    + 00h 00' 12''
6. Mathieu Van der poel (Alpecin – Deceuninck) + 00h 00' 14''
7. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 16''
8. Primozh Rogliç (Jumbo – Visma)    + 00h 00' 17''
9. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) + 00h 00' 18''
10. Dylan Teuns (Bahrain Victorious)    + 00h 00' 21''

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat