Tifozit amerikan i rrjedhin lotët për Xherdan Shaqirin, nga ndeshja me Serbinë...

Futboll

Tifozit amerikan i rrjedhin lotët për Xherdan Shaqirin, nga ndeshja me Serbinë...

Nga: Kemajl Goca Më: 10 gusht 2022 Në ora: 12:12
Tifozit amerikan

Ylli i kombëtares së Zvicrës, Xherdan Shaqiri, tregon zemrën e madhe.

Futbollisti nga Kosova, Shaqiri, u përkujdes për një fans që vuan nga kanceri.

Rick Thompson donte vetëm një gjë: të shihte live në stadium Xherdan Shaqirin, lojtarin e tij të preferuar. 

Image

Komunikimi mes Shaqirit dhe tifozit amerikan

Xherdan Shaqiri është pjesë e ekipit të Chicagos që garon në ligën amerikane (MLS).

“Dita ishte e rëndësishme në agjendën e tij, 7 gusht. Më pas, në qytetin e tij të lindjes, Charlotte, Karolina e Veriut, Rick Thompson donte të shihte lojtarin e tij të preferuar drejtpërdrejt në stadium. “Unë dhe djemtë e mi filluam të planifikojmë gjithçka sapo doli plani i lojës, në mënyrë që të mund të shkonim në ndeshjen e Chicagos së bashku”, thotë Rick.

Lojtari i preferuar i Rikut është Xherdan Shaqiri. Që kur ai i hapi rrugën Zvicrës në fazën e 16-të e finales së Kupës së Botës 2018 me golin e tij të fitores në minutën e 90-të kundër Serbisë. “Forca e tij është e mahnitshme dhe nuk ka njeri që godet më mirë goditje nga këndi”, entuziazmon amerikani.

Image

Thjesht mendoj se është fantastike se sa vetëmohues është ai si pasues dhe se si mund t'i vendosë shokët e tij në qendër të vëmendjes.

Diagnoza e shokut një javë para ndeshjes!

Pritja për ta parë më në fund Shaqirin live ishte e madhe. Por më pas tronditja: Rick është diagnostikuar me kancer vetëm disa javë para ndeshjes. Ai duhet të kërkojë trajtim dhe udhëzohet të shmangë vendet e mbushura me njerëz. Me zemër të rëndë, Rick jep dorëheqjen për të parë ndeshjen në TV.

Por fëmijët e tij nuk dorëzohen. Së bashku me Chicagon dhe Shaqirin arritën të krijojnë një fund pak të lumtur. Ditën e lojës bie zilja, një punonjës i Chcagos është aty dhe sjell befasinë e madhe. Një fanellë e firmosur me emrin e Shaqirit.

“Përshëndetje Rick, unë jam Shaqiri. Kam dëgjuar se jeni një fans i madh. Dua t'ju falënderoj për mbështetjen tuaj gjatë gjithë karrierës sime. Fatkeqësisht, ju nuk mund të shkoni në lojë. Unë kam një dhuratë për ju, një fanellë. Shpresoj te takohemi një ditë. Te uroj gjithë te mirat. Kthehu më i fortë”. Ky është mesazhi i Shaqirit.

Rick është prekur, nuk mund ta besoj. Lotët i rrjedhin në sy. “Ju nuk e dini se çka do të thotë kjo për mua. Faleminderit!" . Dhe kështu 7 gushti doli të ishte një ditë e paharrueshme për Rick Thompson. Falë fëmijëve të tij. Dhe falë Shaqirit, shkruan mediumi zviceran “Blick".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat