Pirlo luajti 116 ndeshje për kombëtaren italiane

Futboll

Pirlo luajti 116 ndeshje për kombëtaren italiane

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 18:21
Prlo luajti 116 ndeshje për kombëtaren italiane

Andrea Pirlo tani është trajneri i Fatih Karagumruk, por dëshmoi në stërvitje se është ende një nga specialistët më të mirë në botë të goditjeve të lira. Fituesi i Kupës së Botës tani është 43 vjeç dhe zyrtarisht i ka varur këpucët në janar 2018 pas një karriere në Brescia, Inter, Milan, Juventus dhe NYCFC.

Kur skuadra e tij po zhvillonte një seancë për goditjet e lira në Turqi, Pirlo vendosi t’u tregojë atyre se si është bërë. Përgjigja ‘wow’ nuk kishte nevojë për përkthim, pasi gjeti këndin e sipërm…

Pirlo e filloi karrierën e tij në klub në 1995 si mesfushor sulmues me klubin e vendlindjes Brescia, duke fituar Serinë B në 1997. Ai nënshkroi për klubin e Serisë A Inter Milan një vit më vonë, por koha e kufizuar e lojës dhe huazimet larg klubit e panë atë të transferohej për të kaluar te rivalët e qytetit AC Milan në 2001.

Atje, Pirlo u formua në një lojtar të klasit botëror dhe më pas ai fitoi dy tituj të Serie A, dy Liga të Kampionëve të UEFA-s, dy Superkupa të UEFA-s, një Kupë të Botës për Klube FIFA, një Kupë të Italisë dhe një Superkupa e Italisë.

Ai u largua për te Juventus në vitin 2011, ku fitoi katër tituj radhazi të Serie A, dy tituj Supercoppa Italiana dhe një tjetër Coppa Italia. Në vitin 2015, Pirlo iu bashkua klubit të Major League Soccer (MLS) New York City FC, ku luajti për dy vjet përpara se të tërhiqej në 2017., shkruan Telesporti.

Në nivel ndërkombëtar, Pirlo luajti 116 ndeshje për kombëtaren italiane të futbollit, e cila është e pesta për të gjitha kohërat. Ai bëri debutimin e tij për të moshuarit në 2002, dhe kapiten i kombit të tij për një medalje bronzi në Lojërat Olimpike 2004. P

irlo ishte i rëndësishëm në triumfin e Italisë në Kupën e Botës FIFA 2006, duke fituar Topin e Bronzit dhe duke u zgjedhur në Skuadrën e Turneut. Ai përsëriti sukses të ngjashëm teksa udhëhoqi Italinë në finalen e Kampionatit Evropian të UEFA-s 2012. Pirlo gjithashtu përfaqësoi vendin e tij në Kampionatin Evropian të UEFA-s 2004 dhe 2008, Kupat e Botës FIFA 2010 dhe 2014 dhe Kupat e Konfederatave FIFA 2009 dhe 2013.

Pas daljes në pension, Pirlo u emërua si trajner kryesor në klubin e Serisë C Juventus U23 më 30 korrik 2020. Ai mori drejtimin e ekipit të parë nëntë ditë më vonë dhe fitoi Kupën e Italisë dhe Superkupën e Italisë në sezonin e tij debutues, përpara se të shkarkohej në 2021.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat