Mbi 95 mijë shikues, Barcelona në çastet e fundit shokon Realin!

Nga: K. Goca Më: 19 mars 2023 Në ora: 21:23
Barcelona feston

Barcelonës po i buzëqesh titulli i kampionit në Spanjë.

Katalunasit shënuan fitore me rezultat 2:1 ndaj Realit, në derbin më të madh në botë, që u zhvillua në “Camp Nou”, para 95.745 shikuesve.

Fitore e merituar e Barcelonës ndaj kampionit në fuqi.

Përballja mes Barcelonës dhe Real Madridit, u përshkrua me rivalitet të madh si gjithmonë, duke përfunduar me fitoren e katalunasve.

Reali kaloi në epërsi në minutën e 9-të me autogolin e futbollistit Ronald Araujo.

Në fund të pjesës së parë (45’), Sergi Roberto çon në këmbë "Camp Nou".

Ai pothuajse nga pika e penalltisë, me goditje të fortë e në këndin e majtë, ndëshkoi Realin, 1:1.

Në minutën e 81-të, Marco Asensio shënoi për Realin por anulohet pas shikimit të BVAR-it, për faktin se ishte në pozitë jashtëloje.

Në minutën e 90+2, Franck Kessie ka shënuar për fitoren e madhe të Barcelonës, në anën tjetër shpërthen stadiumi si vullkan nga festa.

Fundi i takimit me tensione.

Barcelona mposhti rivalin e përbetuar e të përjetshëm dhe kryeson me 68 pikë, ka 12 pikë më shumë se Reali në vend të dytë pas 26 jave në kampionatin spanjoll.