Mihajlloviq: Policia serbe do të jetë gati për Granit Xhakën

Futboll

Mihajlloviq: Policia serbe do të jetë gati për Granit Xhakën

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 23 mars 2023 Në ora: 15:34
Granit Xhaka e Taulant Xhaka

Predrag Mihajlloviq, kryeredaktor i “Sportal” në Beograd, flet për situatën e sigurisë përpara ndeshjes kualifikuese të Kampionatit Evropian midis Bjellorusisë dhe Zvicrës në Novi Sad.

"Kapiteni Granit Xhaka është dërguar në hotelin e kombëtares në Pratteln nga vëllai Taulanti me Lamborghini Urus-in e tij.

Në fakt, në fillim të kampionatit evropian 2024, fokusi duhet të jetë shijimi i futbollit.

Por në ditët para ndeshjes së parë kualifikuese mes Bjellorusisë dhe Zvicrës të shtunën mbrëma në Novi Sad, çështjet politike rëndojnë në atmosferën sportive.

Kombëtarja e Zvicrës po luan kundër një ekipi nga një komb që po ndihmon në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës.

Dhe kjo në një vend që gjeneron një situatë stresi mendor për lojtarët me rrënjë nga Kosova në kombëtare për shkak të së kaluarës.

Xherdan Shaqirit i kursehet udhëtimi për në Beograd për shkak të lëndimit. Granit Xhaka tashmë është fokusi i vetëm", shkruan mediumi zviceran "Blick".

Njerëzit ende i shohin Xhakën dhe Shaqirin si ata që provokojnë lojtarët serbë”, thotë Predrag Mihajlloviq, kryeredaktor i “Sportal.rs” në Beograd.

“Xhaka dhe Shaqiri nuk janë vetëm futbollistë, por shihen edhe si figura politike pasi tashmë kanë shprehur bindjet e tyre politike”.

"Në Serbi, ky mesazh ka treguar për luftëtarin e vrarë të lirisë së Kosovës, Adem Jashari.

Para vdekjes së tij në vitin 1998, ai ishte komandant dhe simbol i rezistencës në luftën për pavarësi", shkruan më tej.

Veprimi i Xhakës bëri bujë në Serbi. “Historia e futbollit mes Serbisë dhe Zvicrës ka qenë shumë e mbushur me ngjarje vitet e fundit”, thotë Mihajlloviq dhe shton: “Situata politike tani është e tillë që Serbia është në bisedime me BE-në për statusin e Kosovës.

Është një çështje shumë e dhimbshme për popullin serb”.

Pavarësisht gjithë eksplozivitetit, Mihajlloviq beson se Xhaka nuk duhet të shqetësohet kur të arrijë në Beograd të premten në mbrëmje.

"Vështirë se dikush në Serbi e di se loja fantazmë midis Bjellorusisë dhe Zvicrës do të luhet këtu.

"ër këtë arsye kryeredaktori i Sportal është i sigurt se kjo lojë nuk do të ketë probleme.

Përveç kësaj, Novi Sadi është një nga vendet më paqësore në Serbi.

"Njerëz nga mbi 15 kombe janë në këtë qytet.

Shumë njerëz nga Hungaria, Rumania, Sllovakia dhe ata kanë jetuar me serbët për dekada”, thotë Mihajlloviq.

Vëmendja këto ditë është në ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Evropian ndërmjet Serbisë dhe Lituanisë të premten në Beograd.

Edhe atje interesim për momentin është i ulët, vlerëson Mihajlloviq.

Fakti që Zvicra nga të gjitha vendet vulosi daljen e hershme të serbëve nga Katari nuk duket të jetë arsye që Mihajlloviq të hapë plagë të vjetra.

Megjithatë, ai do ta këshillonte Xhakën të mos dalë në rrugë.

"Ai me siguri nuk do të mirëpritet këtu”.

Por për mbrojtjen e personit siç thotë Mihajlloviq: “Policia serbe do të jetë gati".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat