Arsenali refuzoi të fuste klauzolën e lirimit në kontratën e Sakës

Futboll

Arsenali refuzoi të fuste klauzolën e lirimit në kontratën e Sakës

Më: 28 maj 2023 Në ora: 14:25
Arsenali

Arsenali nuk dëshironte të fuste një klauzolë lirimi në kontratën e re të Bukayo Sakës, pavarësisht kërkesave nga lojtari për ta bërë këtë.

Ylli i Anglisë kohët e fundit nënshkroi një marrëveshje të re që do ta mbajë atë në Emirates Stadium deri në verën e vitit 2027. 

Ndërsa negociatat ishin në vazhdim, “Topçinjtë” thuhet se refuzuan të fusin ndonjë klauzolë lirimi në kontratën e re të lojtarit, pavarësisht një kërkese nga ai, sipas “Daily Mail”.

Në fund të fundit, të dy palët gjetën një bazë të përbashkët ku klubi i ofroi atij një marrëveshje më të shkurtër nga ajo që ishte planifikuar fillimisht.

Kjo do të thotë që Arsenali mund të mbrojë vlerën e transferimit të lojtarit, ndërsa anësori mund të zgjedhë të largohet pas dy vitesh, kur “Topçinjtë” ose do të arkëtojnë atë ose do t'i ofrojnë atij një vazhdim tjetër.

21-vjeçari u bë lojtari i tretë i Arsenalit pas Gabriel Martinellit dhe Aaron Ramsdales që zgjati qëndrimin e tij në klub në muajt e fundit. Saka ka luajtur në 47 ndeshje në të gjitha garat për klubin këtë sezon duke shënuar 14 gola dhe duke dhënë 11 asistime.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat