Ja klubet më të vlefshme të futbollit, dominon Premier League

Futboll

Ja klubet më të vlefshme të futbollit, dominon Premier League

Më: 1 qershor 2023 Në ora: 13:33
Foto ilustrim

Është publikuar renditja e zakonshme e klubeve më të vlefshme të futbollit në botë nga revista prestigjioze “Forbes”.

Dominimi sigurisht që i takon Premier League, sepse kjo renditje vendos 6 skuadra angleze në dhjetëshen e parë. Por vendi i parë i podiumit nuk është anglez, ku Real Madridi konfirmohet si klubi më prestigjioz në botë.

Merenguesit, sipas “Forbes”, kanë një vlerë mbi 6 miliardë dollarë, me një rritje prej 19% krahasuar me vitin 2022. Të gjitha klubet më të rëndësishme janë në rritje, për nga vlera, përveç Juventusit.

Klubi bardhezi paguan për ngjarjet jashtë fushës dhe humbet 12% të vlerës, duke lënë dhjetëshen e parë dhe përfunduar në vendin e 11-të. Milani është i 14-ti, Interi i 16-ti, me një rritje prej 3% nga viti në vit.

Këto janë 20 klubet më të vlefshme të futbollit:

1. Real Madridi – 6.07 miliardë dollarë (+19% nga viti në vit)

2. Manchester United – 6 miliardë dollarë (+30%)

3. Barcelona – 5.51 miliardë dollarë (+10%)

4. Liverpool – 5.29 miliardë dollarë (+19%)

5. Manchester City – 4.99 miliardë dollarë (+18%)

6. Bayern Munich – 4.86 miliardë dollarë (+14%)

7. PSG – 4.21 miliardë dollarë (+32%)

8. Chelsea – 3.1 miliardë dollarë (=)

9. Tottenham – 2.8 miliardë dollarë (+19%)

10. Arsenali – 2.26 miliardë euro (+10%)

11. Juventus – 2.16 miliardë dollarë (-12%)

12. Borussia Dortmund – 1.93 miliardë dollarë (+7%)

13. Atletico Madrid – 1.54 miliardë dollarë (+3%)

14. Milan – 1.4 miliardë dollarë (+17%)

15. West Ham – 1.08 miliardë dollarë (+20%)

16. Inter – 1.03 miliardë dollarë (+3%)

17. Los Angeles FC – 1 miliard dollarë

18. LA Galaxy – 925 milionë dollarë

19. Atlanta United FC – 850 milionë dollarë

20. Crystal Palace – 806 milionë dollarë

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat