“Tërbohet” Haaland, norvegjezi shpërthen me vendimin e gabuar të gjyqtarit

Futboll

“Tërbohet” Haaland, norvegjezi shpërthen me vendimin e gabuar të gjyqtarit

Më: 4 dhjetor 2023 Në ora: 08:52
Erling Haaland

Manchester City dhe Tottenham barazuan 3-3 në derbin e xhiros së 17-të të Premier League. Golashënues për Manchester Cityn ishin Phil Foden, Jack Grealish dhe Heung-Min Son (auto-gol). Njërin nga golat e shënoi Son për Tottenhamin, ndërsa Giovani Lo Celso dhe Dejan Kulusevski dy të tjerët.

Pas ndeshjes, më i përfoluri është gabimi i pabesueshëm i arbitrit Simon Hooper. Domethënë, ai bëri një gabim të rëndë dhe të pakuptueshëm në kohën shtesë në pjesën e dytë dhe e privoi shumë Manchester City, dhe në një mënyrë të pazakontë, duke dhënë një faull për të.

Vendim i çuditshëm

City nisi një kundërsulm premtues dhe pati një shans për të shënuar 4-3. Rodri luajti për Haaland, i cili pas një dueli me Emerson Royal, arriti të mbajë ekuilibrin dhe të vazhdojë aksionin. Arbitri zgjati dorën dhe tregoi se po e linte avantazhin t’i kalonte Cityt dhe Haaland pasoi  për Grealish, i cili thjesht duhej të nxitonte të dilte 1 me 1 me portierin.

Dhe më pas një tronditje për lojtarët e Cityt. Hooper sërish e ktheu aksionin në faullin e mëparshëm dhe kështu prishi një mundësi të madhe për ekipin e Guaridola. Vendasit humbën nervat dhe e rrethuan, gjëmonte edhe Guardiola, por kthim nuk kishte.

Haaland u shtrëngua nga inati

Haaland ishte më i çmenduri. Golashënuesi zakonisht nuk është i prirur të humbasë durimin, por një gabim i madh i arbitrit në dëm të ekipit të norvegjezit e hodhi plotësisht jashtë kontrollit. Fytyra e tij u shtrembërua nga tërbimi, ai vrapoi te Hooper dhe gjëmonte mbi të.

City duhet të kishte marrë një goditje dënimi në vend të kësaj, pasi Tottenham pothuajse me siguri filloi nga qendra, por Haaland shikoi drejt bankinës dhe bëri me shenjë që skuadra të largohej nga fusha në mënyrë demonstrative dhe të ndalonte lojën. Kur arbitri sinjalizoi shpejt fundin, Haaland po dilte nga fusha duke i bërtitur abitrit: “Ndalo!”.

Ai nuk u qetësua as pas kësaj. Në Twitter, ai ndau një video të situatës në të cilën arbitri ndëshkoi në mënyrë të vrazhdë Cityn me statusin “Wtf” ose “Çfarë dreqin?!” që shkaktoi më shumë se gjysmë milioni reagime dhe 40 milionë shikime.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat