Ancelotti: Duhet të menaxhosh lojën edhe pa topin në zotërim

Futboll

Ancelotti: Duhet të menaxhosh lojën edhe pa topin në zotërim

Më: 20 prill 2024 Në ora: 16:29
Ancelotti

Real Madrid përgatit për një tjetër ndeshje të madhe pas asaj ndaj Manchester Cityt në Champions League.

Të besuarit e trajnerit Carlo Ancelotti presin në Santiago Bernabeu rivalët historikë të Barcelonës, ku synohet një fitore për të hedhur një hap të sigurt drejt titullit të LaLiga.

Tekniku italian i madrilenëve në konferencën për shtyp, theksoi se nuk i interesojnë kritikat për mënyrën se si u kualifikua skuadra e tij ndaj Cityt, ndërsa shtoi se Valverde është i pazëvendësueshëm.

“Skuadra është mirë dhe është e rikuperuar, sigurisht ka disa futbollistë që nuk janë në kulmin e energjive. Por, në fushë ndaj Barcelonës do të zbresë ekipi më i mirë i mundshëm. Militao mund të luajë si titullar, është gati edhe pse i mungojnë minutat në këmbë.

Valverde? E vështirë të thuash se çfarë mund të përmirësojë ai, është lojtar për ekipin dhe është vendimtar. Është gati të luajë në çdo pozicion dhe për këtë skuadër është i pazëvendësueshëm.

Kritikat për kualifikimin në Champions? Nuk më surprizojnë, secili është i lirë të mendojë se çfarë të dojë. Duhet të dish të menaxhosh topin kur e ke në zotërim dhe kur nuk e ke atë. Ne e bëmë shumë mirë lojën tonë dhe unë nuk kam parë asnjë madrilen të mërzitur për kualifikimin tonë.

Pesë në mbrojtje? Është një sistem që mund ta përdor në çdo moment kur mungojnë pesë apo gjashtë minuta nga fundi i ndeshjes. Mbase mund të luaj edhe me gjashtë apo shtatë mbrojtës dhe dy portierë, por nuk vendos dot një autobus.

LaLiga? Jemi shumë afër titullit, “El Clasico” është një mundësi më shumë për ta fituar kampionatin”, u shpreh Ancelotti.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat