Kur pyetet për tifozët shqiptarë e kroatë, Kujtim Shala qeshet: Nuk kam çfarë të them më pas deklaratës së Daliçit

Futboll

Kur pyetet për tifozët shqiptarë e kroatë, Kujtim Shala qeshet: Nuk kam çfarë të them më pas deklaratës së Daliçit

Nga: K.Goca Më: 16 qershor 2024 Në ora: 16:13
Kujtim Shala dhe pamje nga ndeshja Spanja - Kroacia

Kroacia dhe Shqipëria do të takohen për herë të parë në stadiumin e Hamburgut të mërkurën nga ora 15:00.

Pas humbjes në xhiron e parë të Kroacisë dhe Shqipërisë, të dyja kombëtaret shohin një mundësi për fitore në këtë sfidë.

Sigurisht, të gjithë njohësit e futbollit ia përcaktojnë Kroacisë rolin e favoritit. Por kjo duhet të konfirmohet në fushë, shkruan mediumi kroat “Tportal”. 

Edhe pse Kroacia pësoi një disfatë më të rëndë ndaj spanjollëve (0:3), sesa shqiptarët ndaj italianëve (1:2), nuk ka dyshim se skuadra e Daliçit ka statusin e favoritit në përballjen e së mërkurës.

Sigurisht që pas disfatës ndaj Spanjës, edhe trajneri kroat Zlatko Daliç është i vetëdijshëm se ka pasur lëshime dhe se për përballjen ndaj shqiptarëve do t'i duhet shumë më tepër, të janë më aktiv e më vendimtar.

E si i shikon përplasjet mes dy kombëtareve ‘të tij’, legjenda e futbollit nga Kosova, Kujtim Shala, sulmuesi legjendar i Dinamos së Zagrebit, i cili mund të mburret se ka luajtur për kombëtaren kroate në ndeshjen revyale, të parën historike kundër SHBA-së.

“Për sa i përket Shqipërisë, këtu shihen dy gjëra të ndryshme.

Njëra është cilësia e lojës, e cila nuk ishte e madhe, por edhe lufta në fushë, që e zbukuron këtë ekip.

Natyrisht, ajo është shumë e disiplinuar në mbrojtje, dhe sulmuesit mbështeten në kundërvënie dhe gjysmë kundërsulme.

Dhe nuk mendoj se ata ishin në nivelin e duhur të shtunën.

Shqipëria kaloi në epërsi pas një gabimi të madh të lojtarëve italianë. Sidoqoftë, dhurata të tilla duhet të shfrytëzohen gjithashtu.

Besoj se në të njëjtën, euforia i ka kapluar shqiptarët, të cilët kanë menduar se 'kanë italianë'. Megjithatë, më vonë gjërat ranë në vend, domethënë Italia ngriti nivelin e lojës, e ktheu rezultatin.

Por Shqipëria ka edhe një shans për të shënuar një gol tjetër. Por, kur nuk shënuan, u ndëshkuan thuajse në sekondat e fundit nga Manaj”, tha për “tportal” - 59-vjeçari Kujtim Shala.

Sa i përket paraqitjes së Kroacisë ndaj Spanjës, Shala ishte po aq kritik.

“Mendoj se trajneri Daliç i tha të gjitha kur theksoi se nuk ishte i kënaqur. Nuk ka asgjë më shumë për të shtuar.

Unë personalisht besoj se ishte thjesht një ditë e keqe. Pavarësisht se Kroacia ka pasur periudha lojërash të mira.

Megjithatë, Spanja i trajtoi në mënyrë të shkëlqyer mundësitë e saja. E dini, unë lexoj gazeta në Gjermani dhe këtu komentojnë lojtarë individualë.

Ata nxorën të dhënat se Ajax me Shutalin në skuadër pësoi 44 gola, dhe këtu Kölni largohet nga liga me 60 gola të pësuar.

Dhe tani ka sugjerime për ndryshime në skuadër dhe me sa kam dëgjuar, të njëjtën e ka bërë të ditur edhe trajneri Daliç”, tha Shala.

Me këto ndryshime, i besojnë tifozët kroatë, loja duhet të sjellë rezultat?

'Do ta shohim. Edhe pse realisht është një ekip më i mirë.

Thjesht duhet të tregosh gjithçka në fushë. Është parë edhe ndaj Spanjës, në disa faza të ndeshjes që është e mundur.

Po sikur Majer të kishte shënuar? Apo se Petkoviç të shënonte nga 11 - metërshi?

Situata do të kthehej menjëherë. 

Rezultati është i tillë dhe tani Kroacia duhet të kërkojë rrugën drejt fitores në dy ndeshje për të kaluar në mes të 16 kombëtareve", tha më tej.

Kroacia kishte një mbështetje të jashtëzakonshme në Berlin, ashtu si Shqipëria në Dortmund. Si do të jetë në Hamburg, cilët tifozë do të jenë më së shumë?

'Ha, ha.. (qesh) Ata që ia dolën më mirë. Sepse në Gjermani ka shumë shqiptarë dhe në Euro vijnë edhe shqiptarë nga Franca, Belgjika, Italia. Përveç kësaj, shumë prej tyre jetojnë në Hamburg.

Kështu që unë mendoj se do të jetë gjysmë për gjysmë në tribuna'.

A janë emocionet tuaja të tilla, sepse ne e dimë që ju adhurojnë në Kroaci?

“Faleminderit Kroacisë, pasaportën e së cilës e kam edhe unë.

Sigurisht, unë jam një shqiptar nga Kosova, dhe kjo është shtëpia ime e parë, ndërsa Kroacia është e dyta.

Do të doja që Shqipëria të ishte kampione e botës, por duhet të jem realist.

Dhe ky realitet ende sugjeron që Kroacia, me lojtarë të klasit si Modriç, Guardiol dhe Kovaçiq, duhet ta ketë më të lehtë për të fituar”, përfundon Kujtim Shala dhe la të hapur mundësinë që të paraqitet në Hamburg për ndeshjen.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat