Tifozët shtangen pasi mësojnë sa paguhet në javë Cole Palmer

Futboll

Tifozët shtangen pasi mësojnë sa paguhet në javë Cole Palmer

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 19:59
Palmer

Tifozët e Chelseat janë shtangur kur kanë mësuar se sa fiton Cole Palmer në javë në Stamford Bridge.

Në dy vitet që kur Clearlake Capital dhe Todd Boehly përfunduan blerjen e Chelsea-t, gjigantët e Premier League kanë kryer disa operacione jo shumë bindëse në merkato.

Mbi 1 miliard £ janë shpenzuar për transferime, me kontrata të mëdha të shpërndara majtas dhe djathtas.

Shumë prej nënshkrimeve deri më tani nuk kanë arritur të përmbushin faturimin e tyre, por kjo sigurisht nuk mund të thuhet për Cole Palmer.

22-vjeçari e ndërroi Manchester Cityn me Chelsean verën e kaluar dhe shijoi një sezon të parë të jashtëzakonshëm në Londër.

Palmer shënoi 22 gola dhe siguroi 11 asiste në 34 ndeshje në kampionati në sezonin 2023-24, dhe e mbylli sezonin duke fituar çmimin Lojtari i Ri i Sezonit në Angli.

Paraqitjet e shkëlqyera të sulmuesit i siguruan atij një vend në skuadrën e Anglisë për Euro 2024, megjithëse Gareth Southgate nuk e ka aktivizuar Palmer nga stoli në asnjërën nga dy ndeshjet e skuadrës së tij deri më tani.

Ndërsa Chelsea shpenzoi 42.5 milionë sterlina për Palmerin, ata u siguruan që ai të përshtatej në strukturën e tyre të re të pagave, të krijuara për të ulur tavanin e pagave që ishte ngritur në qiell në ditët e para të epokës Boehly.

Sipas Capology, i riu fiton 75,000 £ në javë, dukshëm më pak se lojtarë si Raheem Sterling (325,000 £), Reece James (250,000 £), Ben Chilwell (200,000 £) dhe Wesley Fofana (200,000 £).

Duke pasur parasysh se sa më i mirë se shokët e tij të skuadrës Palmer ishte në sezonin 2023-2024, tifozët e Chelseat nuk mund ta besonin pagën e tij relativisht modeste.

“Cole Palmer merr 70 mijë lol,” komentoi një tifoz në X, ndërsa një tjetër tha: “Reece [James], Chilly [Chilwell], Wes [Fofana] që fitojnë mbi 30 milionë sterlina së bashku ndërsa pothuajse nuk luajnë asnjë minutë është një shaka.

“Por jo aq shaka sa Malang Sarr që bën 120 mijë në javë…”

Një tifoz tjetër shkroi: “Cole Palmer përshtatet në mënyrë të përkryer me strukturën e pagave. Ai ishte i papërvojë dhe me shumë potencial. Mos mendoni se dikush e priste të ishte kaq i mirë”.

Një tifoz i katërt theksoi kërkesat ekonomike të sulmuesit të Crystal Palace, Michael Olise – i cili tani do të bashkohet me Bayern Munich – për t’u transferuar te Chelsea.

“Olise kërkoi tri herë më shumë se Palmer, por ai nuk është as aq i mirë sa ai”, tha tifozi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat