​EURO 2024: Skuadrat më të mira të vendit të tretë

Futboll

​EURO 2024: Skuadrat më të mira të vendit të tretë

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 17:41
Foto ilustrim

Ndërsa dy më të mirat në çdo grup të EURO 2024 u garantohet një vend në raundin e 16-të, vetëm katër skuadrat më të mira të vendit të tretë do t'u bashkohen atyre për të avancuar.

Për të përcaktuar katër skuadrat më të mira të vendit të tretë, zbatohen kriteret e mëposhtme:

a. Numri më i madh i pikëve;

b. Diferenca e golit superior;

c. Numri më i madh i golave të shënuar;

d. Numri më i madh i fitoreve;

e. Totali i pikëve më të ulëta disiplinore bazuar vetëm në kartonët e verdhë dhe të kuq të marrë nga lojtarët dhe zyrtarët e ekipit në të gjitha ndeshjet e grupit (kartoni i kuq = 3 pikë, kartoni i verdhë = 1 pikë, përjashtimi për dy kartonë të verdhë në një ndeshje = 3 pikë);

f. Pozicioni në renditjen e përgjithshme të Kualifikuesve Evropian ose nëse Gjermania, skuadra e shoqatës nikoqire, është e përfshirë në krahasimin, hedhjen e shortit.

Pasi të jenë përcaktuar katër skuadrat më të mira të vendit të tretë, neni 21.05 i rregullores shpjegon se cila skuadër e tretë luan në cilën ndeshje. Vetëm pasi të njihen të katër skuadrat, mund të bëhet ndarja për çdo ndeshje të raundit 16.

Në cilin raundin 16 kalon çdo kualifikues për vendin e tretë?

E diel 30 qershor

40 1C kundër 3D/E/F (Gelsenkirchen, ora 18:00)

39 Spanja kundër 3A/D/E/F (Këln, 21:00)

E hënë 1 korrik

41 Portugalia kundër 3A/B/C (Frankfurt, 21:00)

E martë 2 korrik

43 1E kundër 3A/B/C/D (Munih, ora 18:00)

Skuadrat aktuale të vendit të tretë

Grupi A: Skoci

Grupi B: Shqipëri

Grupi C: Slloveni

Grupi D: Austri

Grupi E: Sllovakia

Grupi F: Çekia

Sistemi për herë të parë u prezantua në EURO 2016, me Portugalinë mes skuadrave që përfundoi e treta në grup. Portugalia përfundoi sërish e treta në EURO 2020, por ra në 16-të e fundit, ndërsa Çekia, Zvicra dhe Ukraina kaluan të gjitha në çerekfinale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat