Futja e tifozit me parashutë në ndeshjen Francë – Gjermani i vë në dyshim ekspertët e sigurisë

Futboll

Futja e tifozit me parashutë në ndeshjen Francë – Gjermani i vë në dyshim ekspertët e sigurisë

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 16:37
Pamje nga ndeshja

Mbrëmë gjatë ndeshjes Gjermani – Francë, e zhvilluar nër ‘Football Arena’ në Munich, e vlefshme për EURO20 një tifoz u fut para ndeshjes me parashutë.

Ai s’kishte ndonjë qëllim të keq, por gjatë rënjes lëndoi dy persona dhe rrezikoi disa të tjerë.

Për shkak të kësaj, shumë persona kanë shtruar pyetjet për ekspertët e sigurisë: “Sa të sigurt janë stadiumet tona?”

Çka nëse dikush futet për të bërë një sulm terrorist?

Ekspertët e sigurisë thonë që janë në gjendje ta identifikojnë personin që tenton të futet nga ‘kulmi’ i stadiumit.

“Ne ishim në gjendje të perceptonim qasjen pak para hyrjes dhe e vlerësuam se ai ishte një veprim i një organizate mjedisore”.

“Ka sisteme që përdoren për radar për të mbrojtur zona të caktuara.”

Ministri i brendshëm i Bavarisë flet për përdorimin e snajperit

Në rast të ndonjë sulmi me objekte fluturuese, zakonisht lind pyetja: Të gjuash, apo jo? Sipas Gerstenberg, të shtënat nuk parashikohen me ligjin gjerman.

“Për shkak të mbishkrimit ‘Greenpeace’ ai nuk ishte i rrezikuar nga snajperët”, ka thënë Joachim Herrmann, Ministri i Brendshëm Bavarez.

Image

Kujtojmë që policia ka nisur hetimet për hyrjen e tifozit në ndeshjen Gjermani – Francë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat