Vinicius Jr është jashtë kontrollit, statistikat në favorin e brazilianit

Më: 22 nëntor 2021 Në ora: 23:36
Vinicius Jr

Vinicius ka goditur terrenin këtë sezon dhe është bërë një titullar i padiskutueshëm në sulmin e Real Madridit së bashku me Karim Benzema, në atë që është sezoni i tij më i frytshëm për sa i përket golave ​​të shënuar deri më tani.

Sulmuesi brazilian e dërgoi topin përsëri në rrjetë në Nuevo Estadio de Los Carmenes në fitoren 4-1 të Los Blancos ndaj Granadës të dielën. Ky ishte goli i tij i 10-të në 15 ndeshje në 2021/22, pasi Vinicius ka shënuar tetë herë në La Liga Santander dhe ka shënuar dy gola të tjerë në Ligën e Kampionëve. Vinicius regjistroi numrin e tij më të mirë të golave ​​në një sezon në vitin 2018 te Flamengo, por që kur iu bashkua Los Blancos ai kurrë nuk kishte arritur të shënonte më shumë se gjashtë gola në një sezon . Lojtari brazilian është përballur me Benzeman në sulm, duke ofruar një tjetër opsion shumë të nevojshëm shënimi për Los Blancos.

Vinicius nuk mund të ndalet

Vinicius duket i pandalshëm këtë sezon në fushë, pasi mbrojtësit e opozitës po luftojnë për të mbajtur sulmuesin e ri për shkak të aftësisë së tij për të dribluar kundërshtarët e kaluar.Lojtarët e Granadës e patën të vështirë të mbronin Vinicius të dielën, me Monchun që u përjashtua me karton të kuq pas një sfide të ashpër ndaj sulmuesit të Real Madridit në pjesën e dytë.

Çfarë do të thotë ardhja e Mbappe për Vinicius?

Kylian Mbappe do të jetë në gjendje të negociojë një parakontratë me Real Madridin nga 1 janari dhe Los Blancos mund të detyrohen të gjejnë një mënyrë që të dy lojtarët të bashkëjetojnë në formacionin fillestar së bashku me Benzema sezonin e ardhshëm.

Në këtë pjesë të parë të kësaj fushate, dy sulmuesit kanë luajtur nga 17 ndeshje secili për klubet e tyre, me Vinicius që ka përmirësuar Mbappe për sa i përket golave, pasi ai ka shënuar 10 herë në krahasim me tetë golat e francezit.

Ndërkohë, Vinicius (56) ka përfunduar dy driblime më shumë se Mbappe (54), por sulmuesi francez ka bërë dyfishin e asistimeve (10) sesa homologu i tij i Real Madridit (pesë)