Irani u kualifikua për herë të 6-të në histori në një Kupë Bote

Futboll

Irani u kualifikua për herë të 6-të në histori në një Kupë Bote

Më: 27 janar 2022 Në ora: 20:01
Irani u kualifikua për herë të 6-të në histori në një Kupë Bote

Irani bëhet kombëtarja e parë nga kontinenti aziatik pas Katarit që është kualifikuar si vend organizator, që pret biletën për në Kupën e Botës që do të zhvillohet në vitin 2022.

Përfaqësuesja e drejtuar nga trajneri kroat Skocic mposhti minimalisht 1-0 Irakun duke u ngjitur në kuotën e 19 pikëve në grupin A pas 7 ndeshjesh, 10 më shumë se Emiratet e Bashkuara Arabe që pozicionohen në vendin e 3-të.

Sfidën ndaj Irakut e zgjidhi një gol i shënuar nga sulmuesi i Portos Mehdi Taremi në fillimin e pjesës së dytë.

Irani u kualifikua për herë të 6-të në histori në një Kupë Bote dhe për herë të 3-të radhazi. Me Iranin dhe Katarin si vend organizator shkon në 14 numri i përfaqësueseve të kualifikuara në Kupën e Botës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat