Lojtari 'tradhton' Kosovën, selektori: Unë qeshem me këtë

Futboll

Lojtari 'tradhton' Kosovën, selektori: Unë qeshem me këtë

Më: 27 maj 2022 Në ora: 14:46
Lojtari

Alain Giresse e komenton vendimin e Kurtulusit për t’ia kthyer shpinën Kosovës dhe për ta përqafuar Suedinë

Selektori i Kosovës, Alain Giresse e ka komentuar vendimin e futbollistit Edvin Kurtulus, i cili ia ktheu shpinën Kosovës për ta përqafuar Kombëtaren e Suedisë. Në një formë vlerësohet edhe si "tradhti".

Trajneri francez e pranon se ndihet i zhgënjyer, por shton se nuk ka mundur të bënte më shumë në këtë drejtim veçse ta ftonte futbollistin, i cili deri tash ishte pjesë e ekipit U-21 të Kosovës.

“Jam i zhgënjyer, por s’mund të shkoj në Suedi dhe ta thërras atë. Fakti që ne e kemi ftuar të luajë për Kosovën nuk do të thotë se do të kishte minutazh. I kam bisedat, ai ishte i kënaqur për vendimin që e ka marrë për të luajtur me ne. Por, në fund, vendimi iu takon lojtarëve”, deklaroi Giresse në konferencë për shtyp.

“Ajo çka mund të bënim ne është se e kemi ftuar.

Rregullorja e FIFA-s është që një lojtar mund të bllokohet nëse e zhvillon një ndeshje me Kombëtaren. Unë qeshem me këtë. Por, natyrisht, jam i zhgënjyer me këtë situatë”, përfundoi trajneri i Kombëtares.

Kurtulus nuk i është përgjigjur ftesës së Giresse, ndërsa i ka nisur proceduar e ndërrimit të Kombëtares, duke iu bashkuar në të ardhmen Suedisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat