La Liga - kampionati më i shpejtë në botë

Futboll

La Liga - kampionati më i shpejtë në botë

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 12:48
La Liga - kampionati më i shpejtë në botë

Një studim i fundit i kryer nga observatori evropian i futbollit CIES, ka evidentuar se La Liga është kampionati me intesitetin më të lart të lojës.

Nëse matet distanca mesatare e përshkruar në sprint, kampionati zviceran zë vendin e dytë.

Kampionati spanolll ka futbollist shumë të shpejtë, teksa në krye qëndron Nico Williams i Bilbaos me 35.33 km/h, i ndjekur nga shumë pranë nga Luis Suarez i Granada-s me 35.22 km/h.

Sobrino, Vinicius Junior, Sorloth dhe Boulaye Dia janë arrijnë gjithashtu shpejtësinë 35 km/h.

Më posht mund të shihni dhe formacionin e më të shpejtëve në La Liga, skicuar nga gazeta “Marca”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat