​Ancelotti kërkon të thyejë një tjetër rekord sonte ndaj Eintach Frankfurtit

Futboll

​Ancelotti kërkon të thyejë një tjetër rekord sonte ndaj Eintach Frankfurtit

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 09:17
​Ancelotti

Trajneri i Real Madridit Carlo Ancelotti ka mundësinë të thyejë më shumë rekorde në ndeshjen që Real Madridi do ta zhvillojë me Eintracht Frankfurtin për Superkupën e Evropës.

Trajneri italian tashmë ka kaq shumë rekorde në emrin e tij, duke qenë edhe i pari që ka fituar të pesë titujt kryesorë të garave evropiane.

Ai tani ka 23 trofe në karrierën e tij si trajner, më pak se Mircea Lucescu me 34, Pep Guardiola me 31 dhe Jose Mourinho me 26 mes trajnerëve që janë ende aktivë.

Ancelotti ka fituar tashmë Superkupën e UEFA-s tre herë, njësoj si Guardiola, dhe e katërta do të ishte një rekord i ri i të gjitha kohërave.

Ky do të ishte trofeu i tij i nëntë zyrtar i UEFA-s, duke lënë pas Sir Alex Fergusonin dhe Giovanni Trapattoniin me nga shtatë.

Sa i përket Real Madridit, ata aktualisht ndajnë rekordin e fitoreve të Superkupës së UEFA-s me Milanin dhe Barcelonën me nga pesë trofe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat