Mediet spanjolle: Zidane do të jetë trajneri i ri i Francës

Futboll

Mediet spanjolle: Zidane do të jetë trajneri i ri i Francës

Më: 22 nëntor 2022 Në ora: 11:03
Mediet spanjolle: Zidane do të jetë trajneri i ri i Francës

Zinedine Zidane do të jetë trajneri i ri i Francës duke filluar nga 1 janari 2023.

Lajmi është raportuar nga Mundo Deportivo dhe Telemadrid, sipas të cilit Zizou tashmë ka arritur një marrëveshje me Federatën Franceze të Futbollit për të zënë vendin e Didier Deschamps pas Botërorit 2022 në Katar.

Zidane, i cili nuk ka trajnuar që nga maji i vitit 2021 kur përfundoi aventura e tij e dytë në krye të Real Madridit, do të përmbushë kështu ëndrrën e tij, asnjëherë të fshehur, për të udhëhequr Les Bleus, ndërsa Deschamps do të largohet nga pozicioni që mban që nga viti 2012.

Një aventurë që Zidane nuk do ta ndërmarrë i vetëm, por do të shoqërohet nga disa ndihmës të tij në kohën e Real Madridit. Duke filluar nga zëvendësi i tij dhe krahu i djathtë David Bettoni, i cili e zëvendësoi atë në pankinë kur Zizou u prek nga Covid-19. 

Në një intervistë të dhënë për L'Equipe në qershor me rastin e ditëlindjes së tij të 50-të, Zidane kishte shfaqur objektivin e tij për të trajnuar Francën, një dëshirë e ndarë nga miliona tifozë francezë që e duan atë.

"Shpresoj një ditë të bëhem trajner i Francës. Nuk më takon mua, por dua të mbyll rrethin me kombëtaren - rrëfeu ai -. Sot ka një ekip, me një trajner dhe objektivat e tij. Por nëse paraqitet mundësia, atëherë do të jem atje". Për lumturinë e të gjithëve, ndoshta përveç njërit (Deschamps).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat