Aston Villa “përqafon” Liverpool-in në vend të parë, City i ndjek

Më: 30 dhjetor 2023 Në ora: 22:46
Aston Villa feston

Skuadra e Emery mundi Burnley-n 3-2 dhe bashkohet me Reds në vendin e parë. Rodri dhe Alvarez nisin City-n

Gola, spektakël dhe emocione në ndeshjet e javës së 20-të të Premier League. Aston Villa, me vështirësi mposht Burnley-n 3-2 dhe kalon përkohësisht në krye, duke bashkëjetuar me Liverpool-in me 42 pikë (Reds në fushë ditën e Vitit të Ri kundër Neëcastle në Anfield).

Skuadra e Emery shkon përpara në pjesën e parë falë golave ​​të Bailey (28') dhe Diaby (42'), të ndërthurur me një barazim të përkohshëm nga Amdouni (30').

Në pjesën e dytë, Burnley mbeti me dhjetë lojtarë (dyfish i verdhë për Berge), por arriti të barazojë 2-2 me Foster në minutën e 72-të. Golin e thyerjes së rekordeve për 'Villans' e shënoi Douglas Luiz me një penallti në minutën e 89-të.

Pas dyshes kryesore është Manchester City i Guardiolës, i cili ngjitet në 40 pikë duke mposhtur Sheffield United 2-0. Golat e Rodri (14') dhe Alvarez (61') i mjaftuan kampionëve në fuqi të Evropës për të marrë më të mirën përballë skuadrës që mban vendin e fundit.