Heroi i mbrëmjes së Tiranës: Fonseca, trajner i madh

Futboll

Heroi i mbrëmjes së Tiranës: Fonseca, trajner i madh

Më: 25 maj 2024 Në ora: 12:25
Nicolò Zaniolo

Nga heroi i mbrëmjes magjike të Tiranës, në një lojtar gati anonim.

Shëmbëlltyra e Nicolò Zaniolo-s në zemrat e tifozëve të Romës meriton një studim të thelluar, duke pasur parasysh sa e shpejtë ishte ngritja dhe sa e papritur ishte rënia e tij në të njëjtën kohë.

Megjithatë, në ditën e përkujtimit të asaj ndeshjeje Roma-Feyenoord, më 25 maj 2022, sulmuesi i ditëlindjes 1999 kujton atë fitore që do të mbetet në imagjinatën kolektive, me një histori në Instagram.

Në fakt, ai shënoi golin që ndryshoi përfundimisht ekuilibrin, duke e lënë (për mirë a keq) emrin e tij në historinë e verdhekuqve.

Sulmuesi italian, i cili ka mbetur jashtë listës së Spalletti për Euro 2024, në një intervistë të fundit është pyetur për portugezin Fonseca, që pritet të marrë drejtimin e Milanit.

“Fonseca për mua është një trajner i madh, një person shumë i mirë, i sinqertë. Në fushë i pëlqen loja ofensive, me të jemi përpjekur gjithmonë të sulmojmë. Shkova mirë me të. Nëse ai shkon në Milano, do të jem i lumtur për të. Ai ua thotë gjërat në fytyrat e lojtarëve… dhe më besoni, kjo nuk merret si e mirëqenë.”

A mund të bëjë ai mirë te Milani?

Te Milani ai pa dyshim që mund të bëjë më mirë, edhe sepse ekipi është i fortë. Të mos harrojmë se Fonseca me Romën doli në gjysmëfinale të Europa League-s duke eliminuar Bragën, Shakhtarin dhe Ajaxin.

Si ishte të punoje për të te Roma?

Fatkeqësisht, kam përjetuar pak nga viti i tij i dytë, sepse nuk kam qenë kurrë atje. Me një ACL të këputur, punova vetëm për t’u rikuperuar. Megjithatë, mbaj mend vëmendjen ndaj detajeve që kishte në stërvitje dhe qetësinë që tregoi në një ekip të vështirë si Roma. Këto nuk janë cilësi që i kanë të gjithë.

A është e vërtetë që keni qenë në bisedime me Milanin?

Po, patjetër që kishte diçka dhe, edhe një vit e gjysmë më vonë, jam i kënaqur. Është nder që jam konsideruar i denjë për Milanin. Kishte bisedime, madje edhe takime, pastaj nuk doli asgjë. Në futboll ndodh shpesh”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat