Juventus fiton ndaj Romës/ Napoli skuadra e vetme e pamposhtur në serinë A

Futboll

Juventus fiton ndaj Romës/ Napoli skuadra e vetme e pamposhtur në serinë A

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 13:48
Juventus fiton ndaj Romës/ Napoli skuadra e vetme e pamposhtur në serinë A

Shumë polemika, por në fund vetëm një fitues. Juventus regjistroi fitoren e katërt radhazi në kampionat, pasi mundi me rezultatin minimal Romën, në një ndeshje me shumë episode. Dueli nisi me ritëm dhe presion nga të dyja skuadra derisa 19-vjeçari Mois Ken kaloi në avantazh baradhezinjtë. Nga ana tjetër, Roma u kundërpërgjigj me një gol të Tami Abraham, por fillimisht ishte gjyqtari Orsato që ndali lojën dhe akordoi penallti për ekipin e ”special one”.

Aty fati nuk ishte më kryeqytetasit pasi nga pika e bardhë e 11 metërshit goditi Veretu përballë Sheznit që kuptoi gjithçka. Edhe pjesa e dytë foli më së shumti për Juventusin që pati mundësi të artë për të dyfishuar rezultatin veçanërisht me Ken dhe Bernardeskin, por jo me saktësinë e duhur.
Në fund të ndeshjes në rrjetet sociale shpërthyen kritikat dhe revoltat ndaj gjyqtarit italian Daniele Orsato ndërsa qarkulloi edhe një regjistrim mes tij dhe Brajan Kristante ku tregonte arsyet e vendimit të tij. Asnjë avantazh nuk jepet kur ka penallti. Po më fajësoni mua sepse ai humbi penalltinë?”, mësohet te ketë thënë 45-vjeçari.

Nga ana tjetër Napoli vijon të shkëlqejë në Itali si skuadra e vetme e pamposhtur në “Serie A”. Napolitanët mund me rezultatin minimal Torinon në një ndeshje jo aq të thjeshtë sa pritej. Skuadra e Spalletit e nisi keq sfidën pasi Insinje gaboi nga pika e e bardhë e 11 metërshit ndërsa në të dytën rriti dhe më shumë presionin dhe shënoi në fundin e ndeshjen me Osimhen .

Pas këtij triumfi, Napoli mban vendin e parë pas 8 javësh, me 24 pikë duke u kthyer ne skuadrën e vetme ne 5 ligat kryesore europiane që ka marrë pikë të plota. Në ndjekje janë Milani me 22 pikë dhe Interi me 17, ndërsa Juventus mban vendin e pestë me 14 pikë, po aq sa Lazio dhe Atalanta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat