Dhjetë klubet më të vlefshme të futbollit në planet

Futboll

Dhjetë klubet më të vlefshme të futbollit në planet

Më: 26 maj 2022 Në ora: 17:09
Dhjetë klubet më të vlefshme të futbollit në planet

Real Madrid sapo ka marrë një tjetër lajm të mirë.

Sipas revistës prestigjioze Forbes, skuadra Merengue është skuadra më e vlerësuar në planetin e futbollit, me një vlerë referencë prej 5,100 milionë dollarë (rreth 4,759 milionë euro).

Çuditërisht, dhe pavarësisht situatës delikate ekonomike, Barcelona është e dyta në renditje. Me një vlerësim disi më të ulët, prej 5 miliardë dollarësh (rreth 466 milionë euro).

Pas tyre vijnë evropianë të tjerë të mëdhenj si Manchester United, Liverpool, Bayern Munich apo Manchester City.

Kjo revistë merr parasysh shumë parametra të ndryshëm, si për shembull marrëveshjet e nënshkruara nga ato klube apo stadiumet e reja në ndërtim apo në plan.

Lajm i mirë për futbollin spanjoll. Këto janë top 10:

Real Madrid: 4,759 milionë euro

FC Barcelona: 4,666 milionë euro

Manchester United: 4.29 miliardë euro

Liverpool: 4.15 miliardë euro

Bayern Munich: 3,987 milionë euro

Manchester City: 3,964 milionë euro

PSG: 2,984 milionë euro

Chelsea: 2,891 milionë euro

Juventus: 2,285 milionë euro

Tottenham: 2,192 milionë euro.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat