Si sheh media gjermane Bujar Idrizin dhe FC Kosova Dusseldorfin?

Futboll

Si sheh media gjermane Bujar Idrizin dhe FC Kosova Dusseldorfin?

Nga: K. Goca Më: 26 janar 2023 Në ora: 16:48
Bujar Idrizi

FC Kosova Düsseldorf nënshkruan me profesionistin e elitës së futbollit të Kosovës, shkruan media lokale gjermane “Fupa”.

“Bujar Idrizi, lojtar që deri vonë luante për klubin Llapi, ku fitoi Kupën e Kosovës dy herë radhazi në vitin 2021 dhe 2022, si dhe luajti dy herë në kualifikimet për Conference League.

Sipas “Transfermarkt.de”, vlera e tregut të mbrojtësit të djathtë është aktualisht 125,000 euro.

Një shumë që jo shumë lojtarë në Bezirksliga do të mund të kanë.

Nuk duhet diskutuar që Idrizi është një përforcim i vërtetë për FC Kosova. Sipas portalit ‘Transfermarkt.de’, 31-vjeçari ka arritur vlerën më të lartë në treg në sezonin 2018/19, kur ka pasur vlerën e tregut prej 200 mijë eurosh kur kaloi nga Kukësi te KF Llapi.

Në Kosovë, Idrizi ka luajtur për klube të ndryshme të kategorisë së parë dhe së fundmi ka qenë kapiten i KF Llapit.

Edhe pse ai aktualisht identifikohet si një mbrojtës i djathtë, ai me siguri mund të përshkruhet si një mbrojtës i gjithanshëm.

Sepse tashmë është përdorur me sukses edhe si qendërmbrojtës.

Pra, mbetet për t'u parë se si planifikon me të trajneri i Kosovës, Khalid Channig.

Në sezonin e parë të Bezirksliga, FC Kosova ka bërë një shifër të shkëlqyeshme deri më tani. 30 pikë nga 15 ndeshje.

VfL Jüchen është skuadër që ka 14 fitore nga 16 ndeshje, aktualisht është pothuajse e rrezikuar nga rivalët.

Meqenëse FC Kosova është në vendin e tretë ka vetëm një pikë më pak se DJK Gnadental i dyti, i cili tashmë ka luajtur një ndeshje më shumë, FC Kosova me siguri mund të shihet si ndjekësja e parë e liderit.

Mbetet për t'u parë nëse skuadra të paktën mund t'i afrohet edhe më shumë kreut”, - ka shkruar “Fupa”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat