​Infantino rizgjidhet në krye të FIFA-së: Kemi shtatëfishuar të ardhurat

Futboll

​Infantino rizgjidhet në krye të FIFA-së: Kemi shtatëfishuar të ardhurat

Më: 16 mars 2023 Në ora: 13:28
Gianni Infantino

Gianni Infantino është rizgjedhur në krye të FIFA-së për një mandat tjetër katërvjeçar të enjten..

Infantino nuk kishte kundërshtar në zgjedhje dhe fitoi aklamacion në vend të një votimi zyrtar nga Kongresi i FIFA-s në Kiagli, Ruanda. 211 federatat anëtare panë që fondet e tyre bazë vjetore nga FIFA u rritën nga 250,000 dollarë në 2 milionë dollarë që nga fitorja e tij e parë në vitin 2016.

FIFA kishte 4 miliardë dollarë rezerva pas përfundimit të Kupës së Botës në Katar në dhjetor. Ajo ka parashikuar në mënyrë konservative të ardhura rekord prej të paktën 11 miliardë dollarësh deri në Kupën e Botës 2026 në Amerikën e Veriut.

"Nëse një drejtues u thotë palëve të interesuara se produktet janë shumëzuar me shtatë, unë besoj se ata do ta mbajnë atë drejtor përgjithmonë. Ata do të donin që kjo histori të vazhdonte.”, u tha Infantino drejtuesve të federatave.

“Por unë jam këtu vetëm për një cikël katërvjeçar”, shtoi Infantino, presidenca e të cilit mund të zgjasë përfundimisht 15 vjet deri në vitin 2031.

Avokati zviceran u zgjodh për herë të parë në vitin 2016 me FIFA-n që ishte në krizë, pasi një hetim gjithëpërfshirës federal i Shteteve të Bashkuara për korrupsion hoqi një pjesë të zyrtarëve të futbollit në kontinentin amerikan. Pasojat gjithashtu hoqën nga detyra presidentin veteran të FIFA-s, Sepp Blatter, brenda disa muajsh pasi u rizgjodh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat