Newcastle turpëron PSG-në! Barcelona e City fitojnë! MIlan barazon

Futboll

Newcastle turpëron PSG-në! Barcelona e City fitojnë! MIlan barazon

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 4 tetor 2023 Në ora: 20:39 Përditësuar në ora: 23:12 më 04.10.2023
Mbappe dhe lojtarët e Newcastles

Shumë gola në Champions League, kështu duket renditja në grupe

Edhe sonte sikur dje u shënuan rrebesh gola në Champions League (sonte Grupi E, F, G, H), nga tetë ndeshje të zhvilluara gjithsej 27 gola.

Pa gola ka përfunduar takimi mes Milanit dhe Dortmundit.

Dje dhe sot janë zhvilluar gjithsej 16 ndeshje dhe u shënuan 55 gola apo mesatarja pothuajse 3.5 gola për ndeshje.

Grupi A
Copenhagen - Bayern 1:2 (0:0)
Manchester Utd - Galatasaray 2:3 (1:1)

Renditja 
1. Bayern    2    2    0    0    6:4    6
2. Galatasaray    2    1    1    0    5:4    4
3. FC Copenhagen    2    0    1    1    3:4    1
4. Manchester Utd    2    0    0    2    5:7    0

Grupi B
PSV - Sevilla 2:2 (0:0)
Lens - Arsenal 2:1 (1:1) 

Renditja

1. Lens    2    1    1    0    3:2    4
2. Arsenal    2    1    0    1    5:2    3
3. Sevilla    2    0    2    0    3:3    0
4. PSV    2    0    1    1    2:6    1

Grupi C
Napoli - Reali 2:3 (1:2)
Union Berlin - Braga 2:3 (2:1)

Renditja
1. Real Madrid    2    2    0    0    4:2    6
2. Napoli    2    1    0    1    4:4    3
3. Brag    2    1    0    1    4:4    3
4. Union Berlin    2    0    0    2    2:4    0

Grupi D
Inter - Benfica 1:0 (0:0)
Salzburg - Sociedad 0:2 (0:2)

Renditja
1. Real Sociedad    2    1    1    0    3:1    4
2. Inter    2    1    1    0    2:1    4
3. Salzburg    2    1    0    1    2:2    3
4. Benfica    2    0    0    2    0:3    0

Grupi E
Atletico - Feyenoord 3:2 (2:2)
Celtic – Lazio 1:2 (1:1)

Renditja
1. Atl. Madrid    2    1    1    0    4:3    4
2. Lazio    2    1    1    0    3:2    4
3. Feyenoord    2    1    0    1    4:3    3
4. Celtic    2    0    2    2    1:4    0

Grupi F
Newcastle – PSG 4:1 (2:0)
Dortmund – Milan 0:0 (0:0)

Renditja
1.Newcastle    2    1    1    0    4:1    4
2. PSG    2    1    0    1    3:4    3
3. Milan    2    0    2    0    0:0    2
4. Dortmund    2    0    1    1    0:2    1

Grupi G
Cërvena Zvezda - Young Boys 2:2 (1:0)
Leipzig - Manchester City 1:3 (0:1)

Renditja
1.Manchester City    2    2    0    0    6:2    6
2. RB Leipzig    2    1    0    1    4:4    3
3. Young Boys    2    0    1    1    3:5    1
4. Cërvena Zvezda    2    0    1    1    3:5    1

Grupi  H
Antwerp - Shakhtar 2:3 (2:0) 
Porto – Barcelona 0:1 (0:1)

Renditja
1. Barcelona    2    2    0    0    6:0    6
2. FC Porto        2    1    0    1    3:2    3
3. Shakhtar Donetsk    2    1    0    1    4:5    3
4. Antwerp    2    0    0    2    2:8    0

Dortmundi importon pikë

Newcatle ka treguar lojë të madhe duke e gjunjëzuar me rezultat 4:1 kampionin e Francës, PSG-në, në takimin e xhiros së dytë të Champions League.

Futbollistët e Newcastles kënaqën me lojë dhe me golat, duke regjistruar fitoren e parë pas barazimit në start.

Për Newcastlen shënuan Miguel Almiron (17’), Dan Burn (43’), Sean Longstaff (50’) e Fabian Schar (90+1’) dhe për parisienët shënoi Lucas Hernandez (57’).

Kylian Mbappe me PSG kokulur lëshuan fushën në Newcastle.

Grupi E
Atletico - Feyenoord 3:2 (2:2)
Celtic – Lazio 1:2 (1:1)

Grupi F

Newcastle – PSG 4:1 (2:0)
Dortmund – Milan 0:0 (0:0)

Grupi G

Cërvena Zvezda - Young Boys 2:2 (1:0)
Leipzig - Manchester City 1:3 (0:1)

Grupi  H

Antwerp - Shakhtar 2:3 (2:0) 

Porto – Barcelona 0:1 (0:1)

MIlani dhe Dortmundi ndahen në paqe, me rezultat 0:0. 

Manchester City në finish ka siguruar fitoren në udhëtim. Kampioni i Evropës e mposhti me rezultat 3:1 skuadrën gjermane Leipzig.

Për Manchester Cityn realizuan Phil Foden (25’), Julian Alvarez (84’) e Jeremy Doku (90+3’) dhe për vendasit shënoi Lois Openda (48’).

Barcelona kthehet me tre pikë të mëdha. Katalunasit regjistruan fitoren e dytë rresht, kësaj radhe në udhëtim me 1:0 ndaj Portos. Ferran Torres shënoi në fund të pjesës së parë.  

Në minutën e 90+3, Gavi i Barcelonës ndëshkohet me karton të kuq pas dy të verdhëve.

Celtic ka pësuar humbje me 1:2 nga Lazion e Elseid Hysajt.

Reprezentuesi i Shqipërisë, Hysaj, u paraqit standard me Lazoin.

Për vendasit shënoi Kyogo Furuhashi (12’)) dhe për Lazion realizuan Vecino (29’) e Pedro (90+3).

MIlani barazon

(E plotësuar)  - 90+2 City shton epësinë me golin e Jeremy Doku.

Grupi E
Atletico - Feyenoord 3:2 (2:2)
Celtic – Lazio 1:2 (1:1)

Grupi F

Newcastle – PSG 4:1 (2:0)
Dortmund – Milan 0:0 (0:0)

Grupi G

Cërvena Zvezda - Young Boys 2:2 (1:0)
Leipzig - Manchester City 1:3 (0:1)

Grupi  H

Antwerp - Shakhtar 2:3 (2:0) 

Porto – Barcelona 0:1 (0:1)

84' Julian Alvarez kalon në epërsi Cityn.

70' Ndeshje të forta.

63' Pak shprea për PSG-në.

57' Lucas Hernandez shënon për PSG-n.

54' PSG në presion.

50' Sean Longstaff realizon për 3:0 për Newcastlen.49' Pjesët e dyta priten të jenë më atraktive..

48' Leipzig shton presionin e rivalit, Lois Openda barazon.

Përfundojnë pjesët e para.

45+1 Barcelona avancon në Porto, Ferran Torres shënon gol. 43' Dan Burn  shton epërsinë e Newcastles.

42' Pak gola në pjesën e parë.

35' Milani e do me çdo kusht fitoren.

29' Lazuio barazon në Glasgou, autor i golit Matias Vecino.

28' Mialn - Dortmund edhe më tej pa gola.

25' Manchester City udhëheq me golin e Phil Foden. 17'  Miguel Almiron trondit PSG-n, Newcastle në epërsi.

12' Kyogo Furuhashi kalon në eprësi Celtic-un.

8' Ndeshje të mira në secilën përballje.

4' Pa gola në gjashtë ndeshjet e orës 21.00.

1' Fillojnë ndeshjet.

Ndeshjet gati.

Atletico Madridi triumfon me përmbysje

Atletico Madridi ka marrë tre pikë të mëdha në xhiron e dytë të Grupit E të Champions League në futboll.

Skuadra nga Madridi para shikuesve të vet e ka mposhtur me rezultat 3:2 Feyenoordin.

Skuadra holandeze dy herë ka avancuar 0:1, 1:2 por pësuan humbje.

Katër gola u shënuan në 45 minutat e parë.

Për Atleticon shënuan Morata (14’, 47’) e Griezmann (45+4’) dhe për Feyenoordin realizuan Hermoso (7’ autogol) e Hancko (34’).

Atletico kryeson me 4 pikë duke lënë pas skuadrën holandeze me 3 sosh..

Nuk mjafton goli i Arbnor Mujës, Shakhtar fiton 

Antwerp-i përkundër epërsisë me 2:0 mbetet duarbosh, ka pësuar humbje me rezultat 2:3 nga Shakhtar Donesk.

Reprezentuesi shqiptar, Arbnor Muja, pas një veprimit të bukur brenda 16-shit, ka shënuar për 1:0. 

Pastaj Balikwisha (33') ka shtuar epërsinë në 2:0.

Pjesa e dytë fatale për skuadrën belge.

Futbollistët Sikan (48' e 76’), Rakitskyi (71'), shënuan për fitoren e skuadrën ukrainase.

Në minutën e 90+7 Alderweireld i Anwerp dështoi nga penalltia, duke lëshuar rastin për të barazuar rezultatin.

Antwerp renditet në vend të fundit pa pikë dhe Shakhtar në të tretin me 3 pikë në kuadër të Grupit H të Champions League.

Dortmund - Milan, publikohen formacionet zyrtare!

Dortmund - Milan, publikohen formacionet zyrtare!

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes mes Dortmundit dhe Milanit, e vlefshme për javën e dytë në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Dortmund u mposht 2:0 nga Paris Saint-Germain në xhiron e parë dhe aktualisht mban pozitën e fundit në grupin F.

Në anën tjetër, Milan barazoi pa gola me Neëcastle United.

Milani në kërkim të fitores së parë në Dortmund, në fushë City e Barça

Milani në kërkim të fitores së parë në Dortmund, në fushë City e Barça!

Milani kërkon fitoren e parë në fazën e grupeve të Championsit në transertën e vështirë të “Signal Iduna Park”, kundër Borussias së Dortmundit. Në takimin e parë të zhvilluar në “San Siro”, kundër Newcastle, “Djalli” barazoi 0-0.

Po në Grupin F, në “St. James Park” luhet Newcastle – PSG, një sfidë mjaft interesante mes dy ekipeve me ambicie për të kaluar në fazën tjetër.

Më mjaft interes pritet dhe përballja e “Do Dragaos” mes Portos dhe Barcelonës, pa harruar edhe sfidën Leipzig – Manchester City.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat