Guardiola, gjithnjë e më legjendar: titulli i 38-të, i 17-ti në stolin e City-t

Futboll

Guardiola, gjithnjë e më legjendar: titulli i 38-të, i 17-ti në stolin e City-t

Më: 19 maj 2024 Në ora: 22:01
Foto ilustrim

Fitoi Premier Leaguen e tij të gjashtë në tetë vjet, vetëm Sir Alex Ferguson është përpara tij, pasi ka fituar 13 me Manchester United

Një tjetër trofe në kabinetin e Pep Guardiolës, i cili arrin një moment historik të ri të jashtëzakonshëm. Fitoi Premier Leaguen e tij të gjashtë në tetë vjet, vetëm Sir Alex Ferguson është përpara tij, pasi ka fituar 13 me Manchester United dhe mban rekordin e të gjitha kohërave.

Guardiola, fitoi 38 tituj në 16 vite si trajner. Pas katër sezonesh në krye të Barcelonës (ku fitoi 14 trofe) u transferua në Nju Jork për pushime, përpara se të merrte frenat e Bayern në 2013. Në Gjermani ai shtoi shtatë trofe të tjerë, duke revolucionarizuar stilin e lojës së klubit.

Së fundi, përvoja me Manchester City. Një sezon i parë tranzicioni, më pas një nga më të mirët në historinë e klubit anglez (2017-18), në të cilin u vendosën një mori rekordesh, duke përfshirë edhe fitoren e Premier League me 100 pikë. Vitin e kaluar ai hodhi poshtë tabunë e Champions, tashmë të konfirmuar në fronin e Anglisë për të katërtën herë radhazi.

Të gjitha sukseset e Guardiolës

Barcelona (2008-12) 14 tituj:

La Liga (3), Copa del Rey (2), Superkupa e Spanjës (3), Liga e Kampionëve (2), Superkupa Evropiane (2), Kupa e Botës për Klube (2).

Bayern (2013-16) 7 tituj:

Bundesliga (3), DFB-Pokal (2), Superkupa e Evropës (1), Kupa e Botës për Klube (1)

Manchester City (2016-tani) 17 tituj:

Premier League (6), FA Cup (2), Kupa e Ligës (4), Community Shield (2), Liga e Kampioneve (1), Superkupa Evropiane (1), Kupa e Botës për Klube (1).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat