Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë

Futboll

Plani i Spalletit:​Italiani më i mirë kundër Shqipërisë mbetet në stol ndaj Kroacisë

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 23:27
Luciano Spalletti

Kroacia dhe Italia do të luajnë një ndeshje kyçe për kalimin e grupit të hënën në orën 21:00 në Lajpzig. 

Pas dy raundeve, Spanja ka gjashtë pikë, Italia tre, Shqipëria dhe Kroacia nga një pikë. 

Me një fitore kundër Italisë të hënën, Kroacia me siguri do të ishte e dyta. E vetmja gjë që mund të prishë planin e saj është Shqipëria nëse mundin Spanjën. Mes këtyre dy kombëtareve do të vendoste më pas gol diferenca dhe Shqipëria është më e mirë me dy gola.

Megjithatë, edhe nëse Shqipëria do të përfundonte përpara tyre, me katër pikë si e dyta, Kroacia do të siguronte praktikisht 1/8-finalëshin. Në atë skenar, italianët do të eliminoheshin nga grupi. Në rast barazimi, Kroacia ende luan vetëm në teori. 

Pas fitores ndaj Shqipërisë në turin e parë, Italia ka zhgënjyer ndaj Spanjës dhe humbja vetëm 1:0 është mashtruese. Duke marrë parasysh atë që u pa, Furij mundi t'i kalonte Azzurët me disa pjesë, portieri i të cilëve Donnarumma ishte lojtari më i mirë.

Trajneri italian Luciano Spalletti do të vendosë të bëjë ndryshime të shumta për ndeshjen me Kroacinë dhe një nga viktimat e lojës së dëshpëruar ndaj Furia mund të jetë një nga yjet më të mëdhenj të Azzurëve, Federico Chiesa. 

Chiesa ishte një nga heronjtë e përpjekjes së Italisë për medaljen e artë evropiane tre vjet më parë dhe ndaj Shqipërisë në raundin e parë u shpall lojtari i ndeshjes.

Megjithatë, ndaj Spanjës ai ishte një nga më të dobëtit në fushë dhe ishte totalisht i padukshëm për 64 minutat që kaloi në fushë dhe sipas mediave italiane, trajneri Luciano Spalletti po mendon seriozisht ta transferojë atë në stol.

Siç shkruan Corriere dello Sport, Spalletti-t i pëlqen ideja që Chiesa ta nisë ndeshjen kundër Kroacisë nga banka rezervë, e më pas ta futë në lojë në gjysmën e fundit. 

Të njëjtat media shkruajnë se do të ishte një vendim logjik i Spalletti-t, pasi starti ndaj Kroacisë do të ishte i treti në nëntë ditë, gjë që do të ishte një barrë e madhe për anësorin e Juventusit, i cili gjatë gjithë sezonit ka luftuar për të gjetur formën e duhur pas. duke pësuar një dëmtim të rëndë të ligamentit të kryqëzuar në janar 2022. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat