Vala e tretë përfshin të gjithë Afrikën

Afrika

Vala e tretë përfshin të gjithë Afrikën

Më: 8 qershor 2021 Në ora: 11:35
Foto ilustrim

Vendet afrikane përballen me një betejë të fundit kundër një vale të tretë të infeksioneve Covid, ndërsa furnizimi i vaksinave në kontinent "bluhet", kanë paralajmëruar zyrtarët e lartë të shëndetësisë, raporton TheGuardian.

“Kërcënimi i një vale të tretë në Afrikë është real dhe në rritje. Prioriteti ynë është i qartë - është e rëndësishme që ne shpejt të marrim vaksinat në krahët e afrikanëve në rrezik të lartë të sëmundjes serioze dhe vdekjes së Covid-19 ", tha Dr Matshidiso Moeti, drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Afrikën.

OBSH-ja tha se pandemia tani ishte në rritje në 14 vende dhe vetëm gjatë javës së kaluar, tetë vende kishin parë një rritje të papritur prej mbi 30% të rasteve. Sidoqoftë, dërgesat e vaksinave në vendet afrikane janë ndalur gati.

"Ndërsa shumë vende jashtë Afrikës tani kanë vaksinuar grupet e tyre me përparësi të lartë dhe janë në gjendje të marrin në konsideratë madje edhe vaksinimin e fëmijëve të tyre, vendet afrikane nuk janë në gjendje të ndjekin as dozat e dyta për grupet me rrezik të lartë", tha Moeti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat