Vala e tretë përfshin të gjithë Afrikën

Afrika

Vala e tretë përfshin të gjithë Afrikën

Më: 8 qershor 2021 Në ora: 11:35
Foto ilustrim

Vendet afrikane përballen me një betejë të fundit kundër një vale të tretë të infeksioneve Covid, ndërsa furnizimi i vaksinave në kontinent "bluhet", kanë paralajmëruar zyrtarët e lartë të shëndetësisë, raporton TheGuardian.

“Kërcënimi i një vale të tretë në Afrikë është real dhe në rritje. Prioriteti ynë është i qartë - është e rëndësishme që ne shpejt të marrim vaksinat në krahët e afrikanëve në rrezik të lartë të sëmundjes serioze dhe vdekjes së Covid-19 ", tha Dr Matshidiso Moeti, drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Afrikën.

OBSH-ja tha se pandemia tani ishte në rritje në 14 vende dhe vetëm gjatë javës së kaluar, tetë vende kishin parë një rritje të papritur prej mbi 30% të rasteve. Sidoqoftë, dërgesat e vaksinave në vendet afrikane janë ndalur gati.

"Ndërsa shumë vende jashtë Afrikës tani kanë vaksinuar grupet e tyre me përparësi të lartë dhe janë në gjendje të marrin në konsideratë madje edhe vaksinimin e fëmijëve të tyre, vendet afrikane nuk janë në gjendje të ndjekin as dozat e dyta për grupet me rrezik të lartë", tha Moeti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat