Dy duele për titull

Boksi

Dy duele për titull

Më: 18 janar 2022 Në ora: 12:06
Dy duele për titull

Këtë fundjavë (22 janar), në Kaliforni të Amerikës do të zhvillohet eventi UFC-270 në artet marciale mikse, eventi i parë i madh i këtij viti. Një turne që pritet me interes, teksa do të zhvillohen dy duele për titullin kampion, të dyja për meshkuj.

Sfida kryesore e këtij eventi është ajo për titullin kampion bote në peshën e rëndë, mes kampionit në fuqi, kamerunasit Francis Ngannou (16 fitore, 3 humbje) dhe sfidantit francez Ciryl Gane (10 fitore, 0 humbje).

Kjo do të jetë hera e parë për Ngannou që mbron titullin e këitj Divizioni (ka fituar 5 duelet e fundit), ndërkohë që rival ii tij nuk ka asnjë humbje në kafaz dhe mban titulline  përkohshëm të kësaj peshe.

Përballja tjetër për titull është ajo për titullin e peshës “flyweight” (pesha 53-57kg), mes kampionit në fuqi, meksikanit Brandon Moreno (19 fitore, 5 humbje, 2 barazime) si dhe sfidantit brazilian Deiveson Figuiredo (20 fitore, 2 humbje, 1 barazim).

Kjo është hera e tretë që Moreno e Figuiredo përballen mes tyre në harkun kohor të 13 muajve, ku sfida e parë u mbyll në barazim, ndërsa meksikani fitoi të dytën. Ndërkohë që vetë Moreno nuk humbet prej 7 duelesh.

Në këtë event, në total do të zhvillohen 13 duele, ku në “main card” spikat mbiemri Nurmagomedov. Bëhet fjalë për Said Nurmagomedoev, kushëririn e Khabib, i cili garon në peshën “bantamweight”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat