Kafeja e mëngjesit rreth botës – Si e pinë kafenë popujt e ndryshëm?

Bota

Kafeja e mëngjesit rreth botës – Si e pinë kafenë popujt e ndryshëm?

Më: 4 mars 2021 Në ora: 09:23
Foto ilustrim

Kështu duket një filxhan kafe në shtete të ndryshme.

Çdo mëngjes, miliarda njerëz e fillojnë ditën me një filxhan kafe.

Por pothuajse çdo shtet ka mënyrën e tyre të përgatitjes së kafesë dhe e shoqërojnë me ushqime të ndryshme.

Këto janë disa prej mënyrave më interesante të pirjes së kafesë rreth botës.

Espresso me fetë limoni – Itali

Frape, e bërë nga kafeja, akullore, qumësht të kontenzuar dhe akull – Greqi

Kafe Bonbon, e bërë nga espresso dhe qumësht i kontenzuar – Spanjë

Kafe e përgaditur në tigan, me copëza djathi ose mishi të tharë – Finlandë

Kafe me ça, bëhet nga çaji i zi, biberi, qumështi i kontenzuar dhe kafeja – Hong Kong

Kafe me erëza të bluara, duke përfshirë fara susami, biber të zi dhe arrëmyshk – Marok

Kafe me hudhër dhe mjaltë – Tuqi

Kafe me portokall – Xhamajka

Kafe Touba, kafe dhe biber Guinea – Senegal

Kafeja me vezë, bëhet nga e verdha e vezës, sheqeri, qumështi i kontenzuar dhe kafeja – Vietnam

Lagrima, ose ndryshe qumësht i rrahur me pakëz kafe – Argjentinë

Pharisäer, kafe, krem të rrahur dhe rum – Gjermani 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat