Mbi 2.26 miliardë vaksina janë dhënë në të gjithë botën

Bota

Mbi 2.26 miliardë vaksina janë dhënë në të gjithë botën

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 17:43
Ilustrim

Mbi 2,26 miliardë doza të vaksinave kundër koronavirusit janë dhënë deri tani në të gjithë botën.

Kina kryeson numrin global me mbi 824,86 milionë vaksinime, e ndjekur nga SHBA me 304,75 milionë.

India ka administruar 236,86 milionë vaksina, Brazili 74,81 milionë, Mbretëria e Bashkuar 69,25 milionë, Gjermania 57,89 milionë, Franca 40,84 milionë, Italia 39,89 milionë, Meksika 35,17 milionë dhe Rusia 31,61 milionë.

Turqia renditet e 10-ta në listë me mbi 32,41 milionë doza të dhëna, e ndjekur nga Spanja, Indonezia dhe Kanada.

Shumica e vaksinave kundër COVID-19 administrohen në dy doza, kështu që numri i të vaksinave të dhëna nuk është i njëjtë me numrin e individëve të vaksinuar plotësisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat