Simon Clarke befason të gjithë, fiton etapën e 5-të

Çiklizëm

Simon Clarke befason të gjithë, fiton etapën e 5-të

Nga: Kemajl Goca Më: 6 korrik 2022 Në ora: 18:21
Simon Clarke

Simon Clarke, çiklist nga Australia, shënoi fitoren e tij të parë në edicionin e 109-të të “Tour de France”.

Ai zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 03:13:35 orë në relacionin LIlle – Metropole - Arenberg Porte Du Hainaut, me gjatësi të shtegut 157 kilometra.

Veterani i ekipit “Israel-Premier Tech”, mposhti Taco van der Hoorn në një garë mjaft interesante, ndërsa Edvald Boasson Hagen përmbylli podiumin. 

Image

Primozh Rogliç

Fituesi i sotëm, Simon Clarke, është krenar duke thënë: “Unë u transferova në Evropë kur isha 16 vjeç, dhe do ti mbushi 36 vjeç në ditën e dytë të pushimit të turneut, kështu që kanë kaluar 20 vjet dhe sot një ëndërr u bë realitet".

Wout van Aert mban fanellën e verdhë me diferencë prej 13 sekondash ndaj Neilson Powless.

Image

Etapa e gjashtë zhvillohet nesër në relacionin Binche –Longwy, me gjatësi të shtegut 220 kilometra. 

Etapa e pestë

1. Simon Clarke (Israel-Premier Tech)    03:13:35
2. Taco van der Hoorn (Intermarché-Wanty-Gobert_    + 00
3. Edvald Boasson-Hagen (TotalEnergies)    + 02
4. Neilson Powless )EF Education-EasyPost)    + 04
5. Magnus Cort (EF Education-EasyPost)    + 30
6. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo    ) + 51
7. Tadej Pogacar (UAE Team Emirates)    + 51
8. Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)    + 01:04
9. Fabio Jakobsen (Quick-Step Alpha Vinyl Team)    + 01:04
10. Luca Mozzato (B&B Hotels-KTM)    + 01:04

Renditja e përgjithshme 

1. Wout Van Aert (Jumbo – Visma) 16h 17' 22''
2. Neilson Powless (EF Education – Easypost) + 00h 00' 13''
3. Edvald Boasson Hagen (Totalenergies) + 00h 00' 14''
4. Tadej Pogaçar (UAE Team Emirates) + 00h 00' 19''
5. Yves Lampaert (Quick-Step Alpha Vinyl Team) + 00h 00' 25''
6. Mads Pedersen (Trek – Segafredo) + 00h 00' 36''
7. Jonas Vingegaard (Jumbo – Visma) + 00h 00' 40''
8. Adam Yates (Ineos Grenadiers) + 00h 00' 48''
9. Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers) + 00h 00' 49''
10. Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) + 00h 00' 50

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat