Java e Filmit Kino Kosova, në kinemanë Kinematë në Bernë

Diaspora

Java e Filmit Kino Kosova, në kinemanë Kinematë në Bernë

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 10:00
Foto nga vendi i ngjarjes

Javës së Filmit Kino Kosova, në kinemanë Cinémate në Bernë, me datën 18 shtator 2022, iu bashkangjit edhe një numër i madh zonjash/ zonjushash nga Kantoni i Bernës.

Aktivitet ky i organizur nga Komisioni i Gruas në kuadër të Shoqatës Kulturore Shqiptare Bashkimi në bashkëpunim të ngushtë me Shkollën Shqipe Ostermundigen.

Pas shfaqjes së filmit „Hive“, të regjisores Blerta Basholli, film ky që trajton plagën e thellë të të pagjeturve dhe familjeve të tyre gjatë luftës në Kosovë.

Protagoniste kryesore ishte Gruaja Shqiptare.

Ky simbol i qëndresës, guximit dhe bujarisë, duke u ballafaqur me shoqërinë partiarkale, nuk u dorëzua asnjëherë. Ajo qëndroi heroike, pavarësisht paragjykimeve.

Komisioni i Gruas në kuadër të Shoqatës Kulturore Shqiptare Bashkimi, organizoi një apero, me qëllim bashkëbisedimi rreth

temave, që duam t‘i trajtojmë ne si Komision në të ardhmen.

Aty u mblodhën Ide, se si mund të përfitojnë familjet tona nga kjo platformë dhe si mund të punojmë rreth vetëdijësimit të kominitetit tonë këtu në Diasporë dhe më gjërë.

Faleminderojmë organizatorët e Kino Kosova, që n‘a e bëjnë të mundur shfaqjen e filmit shqip në Kinematë e Zvicrës!

Falë pjesëmarrjes suaj, Kino Kosova do t‘a vazhdoj aktivitetin e saj edhe vitin e ardhëshëm.

Faleminderit!

Teuta Gashi- Kryeziu

Kryetare e Komisionit të Gruas, Bashkimi-bern.ch

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat