Krenari nga Suedia

Diaspora

Krenari nga Suedia

Nga: Sokol Demaku Më: 5 shkurt 2023 Në ora: 11:45
Sokol Demaku

Në 28 kallnuer 2023 u mbajt mbledhja e Lidhjes së përkthyesve të Suedisë, anëtar i së ciles jam edhe vet këtu e 11 vite dhe isha pjesëmarrës i kësaj mbledhje vjetore në të cilën do behej vlersimi i punës së përkthyesve në përkthimin e veprave letrare nga gjuha suedeze në gjuhë tjera. Edhe une vet isha një nga ata të cilët kisha kontribua në këtë drejtim në prezentimin e letërsisë dhe librit suedez tek lexuesi shqiptar në trojet shqiptare.

Më 28 janar 2023 isha në atë Bibliotekë, pas shtatë vitesh, në mbedhjen vjetore te Lidhjes së Përkthyesve dhe u ndjeva krenar me këtë që pash dhe e perjetova në këtë bilbiotekë ”Emblemen e Lidhje së Lezhës 1444” krenare në vitrinën e librit të kësaj biblioteke e sidomos me emrat e shkrimtarëve dhe poetëve Rizah Sheqiri, Hamit Gurguri, Fetah Bahtiri dhe Sokol Demaku.

Krenar për ketë!

Në maj të vitit 2017 në qytetin e Malmös u mbajt Mbledhja vjetore e Lidhjes së shrimtarëve të Suedisë anëtar të së cilës janë edhe katër shkrimtar dhe poet shqiptar, Rizah Sheqiri, Hamit Gurguri, Fetah Bahtiri dhe Sokol Demaku e ku me ketë rast në menyrë solemne Lidhjes së Shkrimtarëve të Suedisë iu dorëzua në fillim të mbeldhjes vjetore me një pikë të veqant Emblema e Lidhjes së Lezhës nga viti 1444 dhuratë nga Qendra Kulturore Shqiptare Migjeni anëtar të së cilës janë tre shkrimtarë, e cila edhe sot qëndron krenare në biblioteken e Lidhjes së Shkrimatrëve të Suedisë në zyratë e saja në rrugën Drottningsgatan 88 në Stockholm.

Kjo Emblem i ishte dhuruar në vitin 2016 nga ana e Bashkisë së Lezhës QKSH Migjeni për kontribut në bashkëpunim dhe krijim lidhje mes gjuhëve dhe popujve relaizuar përmes projektit të QKSH Migjeni ”Java e letësisë suedeze në Shqipëri”i cili projekt është akual edhe sot dhe vazhdon tutje.

Ju lumt miq poet e shkrimtar, krenari e letrave shqipe në mërgatë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat