Franca kthen bartjen e maskave

Evropë

Franca kthen bartjen e maskave

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 22:38
Foto ilustrim

Njerëzit në Francë duhet të mbajnë maska ​ në zona të mbushura me njerëz, veçanërisht nëse janë në transport publik, për të ndihmuar në trajtimin e një vale të re COVID-19, sipas Ministrisë së Shëndetësisë atje, shkruan Sky News.

Rritja e rasteve me COVID-19 po nxitet nga variantet e reja. 17.601 infeksione të reja u regjistruan gjatë 24 orëve të fundit - shifra më e lartë që nga 18 prilli.

Që nga fundi i muajit të kaluar, infeksionet e reja në Francë janë rritur dukshëm. Mesatarja lëvizëse shtatëditore është katërfishuar.

Megjithatë, infeksionet e reja janë ende pesë herë më pak se rekordi prej 366.179 në fillim të vitit.

Numri i njerëzve që trajtoheshin në spitalet franceze për COVID-19 ra në nivelin më të ulët të gjashtë muajve prej 13.876 më 18 qershor, por që atëherë është rritur me 1.223 në 15.099 - më i larti për katër javë.

Tradicionalisht ka një vonesë dy-javore midis rasteve dhe shtrimeve në spital dhe më pas një vonesë e ngjashme për vdekjet e lidhura me COVID.

Vdekjet nga COVID në Francë u rritën me 48 gjatë 24 orëve në 149.406.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat