FIFA cakton datën e shortit për turnetë e play off-it

Futboll

FIFA cakton datën e shortit për turnetë e play off-it

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 19:29
FIFA cakton datën e shortit për turnetë e play off-it

Në selinë e FIFA-s në Cyrih, më 26 nëntor, në orën 17.00, do të hidhet shorti për balotazhin e Botërorit “Katar 2022”, kur do të mësohen 12 kombëtaret që do të luftojnë për biletat e fundit.

Deri atëherë, mbetet që të zhvillohen edhe dy raundet e fundit të garave në grupe, kur do të mësohet të gjithë kombëtaret, pjesëmarrëse në balotazh. Tani për tani, të sigurtë janë kombëtaret e Danimarkës dhe Gjermanisë.

Mbeten edhe 8 vende të tjera për kualifikim të drejtpërdrejt, ndërsa 3 të tjerë do të mësohen nga “Play Off-i.

Play Off-i për kualifkimin në Botërorin në “Katar 2022” përmes Evropës, përbëhet nga 3 turne me nga katër ekipe. Dhjetë kombëtare do të vijnë nga eliminatoret, ndërsa dy nga Liga e Kombeve.

Turnetë do të zhvillohen në pricipin eliminator me sfidat e gjysmëfinales dhe finales, andaj 3 fituesit do të udhëtojnë në Katar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat