Tifozët e Romës në protestë

Futboll

Tifozët e Romës në protestë

Më: 11 maj 2022 Në ora: 19:46
Tifozët e Romës në protestë

Nëse në Holandë tifozët e Fejnord ankohen për biletat që nuk gjejnë dot për ndeshjen në Tiranë, në në Itali tifozët e Romës ankohen sepse Liga Italiane nuk po i krijon kushtet skuadrës së Murinjos për ndeshjen historike.

Java e fundit e kampionatit italian është bërë mollë sherri në këtë mes pasi Roma kërkon më shumë kohë që përgatite një ndeshje shumë të rëndësishme për klubin e futbollin italian në tërësi.

Liga Italiane ka parashikuar që ndeshja e fundit e kampionatit për Romën ndaj Torinos të luhet me 22 maj. Vetëm tre ditë më vonë do të luhet në Tiranë finalja ndaj Fejnord e Murinjo me të drejtë ka kërkuar që të luhet më shpejt sfida e Serisë A, të premten, në mënyrë që të ketë kohë të përgatitë skuadrën. Liga nuk i ka kthyer përgjigje duke e shtyrë vendimin për të hënën e në këtë situatë, tifozët e Romës kanë nisur një protestë në rrjetet sociale kundër drejtuesve të futbollit italian.

Në mënyrë të papritur atyre u është bashkuar edhe një emër shumë i njohur i famijes Anjeli, Lapo Elkan. kushëriri i presidenti të Juventusit. Ai, nëpërmjet rrjeteve sociale, i ka bërë një apel Ligës si një tifoz italian.

“Uroj që Roma të mund të fitojë finalen. E vetmja skuadër në kompeticionet europiane dhe si italian nuk mund të bëjë gjë tjetër veçse ta mbështes. Dhe do të ishte e drejtë t’i jepej më shumë kohë verdhekuqve për të përgatitur finalen”, shkruante Lapo Elkan në postimin e tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat