​Dita Botërore e Habitateve

Historia

​Dita Botërore e Habitateve

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 07:12
Foto ilustrim

Në rezolutën e 17 dhjetorit 1985, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara vendosi të hënën e parë të tetorit, çdo vit, Ditën Botërore të Habitatit.

Dita Botërore e Habitatit këtë vit shënohet me temën "Mendoni boshllëkun. Mos lini askënd dhe vendoseni prapa" shqyrton problemin e pabarazisë në rritje dhe sfidave në qytete dhe vendbanime njerëzore.

Qëllimi i kësaj dite është të reflektojë mbi gjendjen e qyteteve dhe qyteteve, dhe mbi të drejtën themelore të të gjithëve për strehim adekuat. Kjo ditë synon gjithashtu t'i kujtojë botës se ne të gjithë kemi fuqinë dhe përgjegjësinë për të formuar të ardhmen e qyteteve dhe qytezave tona.

Qytetet janë përgjegjëse për rreth 70 për qind të emetimeve globale të dyoksidit të karbonit me transportin, ndërtesat, energjinë dhe menaxhimin e mbeturinave që përbëjnë pjesën më të madhe të emetimeve të gazrave serrë urbane.

E ardhmja e planetit tonë varet nga qeveritë dhe organizatat kombëtare, rajonale dhe lokale, komunitetet, institucionet akademike, sektori privat dhe të gjithë aktorët përkatës që punojnë së bashku për të krijuar qytete dhe qytete të qëndrueshme, neutrale ndaj karbonit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat