Vdes historiani Skender Rizaj

Kosova

Vdes historiani Skender Rizaj

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 19:30
Skender Rizaj

Ka vdekur historiani Skender Rizaj.

Lajmin për vdekjen e ka bërë të ditur nipi i tij Arion Rizaj.

Varrimi i të ndjerit bëhet nesër në ora 12:00 në varrezat e qytetit në lagjen Arbëria.

“Pusho i qetë gjysh! I mbylle sytë më 28 nëntor, për Diten e Flamurit! I’a dedikove gjithë jetën historisë e çështjes shqiptare dhe në një ditë historike ndërrove jetë! Mburremi me ty!”.

“Varrimi bëhet nesër (E Hëne) në orën 12.00 tek varrezat e qytetit në lagjen Arbëria. Për shkak të situatës pandemike, të pame nuk do të ketë”.
Skender Rizaj ishte një ndër themeluesit e Departamentit të Historisë të Universitetit të Prishtinës. Ai u lind në Pejë më 14 mars 1930.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat