Arkiva e shtetit në gjendje të rëndë

Kosova

Arkiva e shtetit në gjendje të rëndë

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 22:18
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Thesari i Kosovës është në kushte të mjerueshme. Pothuajse të gjitha arkivat në vend, emërues të përbashkët kanë rrezikimin e lëndëve për mungesë të hapësirave e trajtimit jo të duhur.

Drejtues të institucioneve arkivore kanë mirëpritur miratimin e ligjit për arkivat, në bazë të të cilit pritet të bëhen lëvizje pozitive.  

“Ne kemimungesë të hapsirave dhe me anë të këtij ligji mundësohet një lloj bashkëpunimi më I mirë mes arkivit që duhet ta ruaj dok me vlerë të përhershme dhe atij që është me periudhë 30 vjeqare”, thotë Bedri Zymberaj, kryeshef i ASHAK.Sipas këtij ligji, pikë kryesore është fuqizimi i inspektoratit.  

Dëmtimi apo humbja e dokumentacionit paraqet vepër penale dhe ky ligj I jep fuqi inspektoratit që të interesohet për fatin e dokumentacionit para se të dorëzohet te agjencia”,  thotë Bedri Zymberaj, kryeshef i ASHAK-ut.

“Tash ka pak inspector dhe nuk e mbulojë territorin , nëse nuk I zbatojnë ligjin nëse nuk e rregullojnë dokumentacionin sipas ligjit do të sanksionohen sepse ka pas raste që e kanë sjell në gjendje shumë të keqe dhe ne është dashur të bëjmë punë të dyfisht”, deklaron Hysen Azemi, drejtor i Arkivave Ndërkomunale.

Bazuar në këtë ligj dhe në analizat që po bëhen për përcaktimin e shkallës së ndotjes së mjediseve ku punohet, me rregullore do të mundësohet kompensimi për shkak të rrezikshmërisë në vendet e punës.  


Agjencia Shtetërore e Arkivave i administron 8 kilometra gjatësi lineare me dokumente, nga ku 3 e 4 e tyre kanë vlerë të përhershme, por gjenden jashtë institucionit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat