Shkolla me 8 nxënës e 9 mësimdhënës

Kosova

Shkolla me 8 nxënës e 9 mësimdhënës

Më: 3 qershor 2023 Në ora: 17:51
Fshati Zhiti në komunën e Podujevës.

Numri i nxënësve në shumicën e shkolla të vendit, e në veçanti në pjesët rurale, prej vitesh vazhdon të zvogëlohet.

Njëri prej shkaqeve mbetet migrimi i jashtëm dhe i brendshëm i qytetarëve.

Shumë prej tyre kanë zgjedhur vendet më urbane brenda Kosovës e disa shtetet perëndimore.

Një rast i veçantë është në fshatin Zhiti të komunën e Podujevës.

Në këtë fshat, shkolla ka më shumë mësimdhënës se sa nxënës. Aktualisht janë 8 nxënës të rregullt të moshave të ndryshme, ndërsa të punësuar figurojnë 9 mësimdhënës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat