Dëshmorëve

Kultura

Dëshmorëve

Nga: Zymer Mehani Më: 1 mars 2021 Në ora: 09:32
Zymer Mehani

Në flamur është zemra e tyre
Aty u kumbon fjala e besësshmorëve
Dhe u shtohet dashuria...
Janë binjakë me shqipen dykrenore

Kur prishet koha
Dhe agimeve me mot të mirë
Me gurin përrallor të rrufesë shëmbëllejnë
O ata janë vetëtima vetë

Me tinguj shqiptarisht çiftelie
Shqipeve ua lehtësojnë fluturimin në qiell
Këto rreze lirie që po i shohim
Veç ata na i zbritën mu në zemra
LAVDI, O BIJ E BIJA TË ATDHEUT TIM!...

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat