Planifikimi

Kultura

Planifikimi

Nga: Sevdail Hyseni Më: 22 janar 2022 Në ora: 10:09
Ilustrim

Dikur n’Komunizëm

Mos u ktheftë kurrë,

Nuk na ishte lehtë

Për të qenë burrë!

 

Ç’e sollën një ligj

Për çdo çift të rinj,

Mos t’ketë më shumë

Se sa dy fëmijë…

 

Planifikimi i familjes

Erdhi si shtrëngatë,

Duhej bërë kujdes

Gjatë lojës në shtrat!

 

Meqenëse dënimet

Ngjallnin lemerinë,

Vajti një fshatar

Te mjeku për ndihmë!

 

Mjeku e këshilloi

Për masat preventive,

-I tha t’i përdorte

Ilaçet kontraceptive!

 

Mirëpo, fshatarakut

Nuk i eci mbarë,

I ngeli pa dashje

Gruaja me barrë!

 

Shkon vrap te mjeku

Me kokën në duar :

-Më more në qafë

O mjek i uruar!

 

Mjeku u zu ngushtë

S’pati tjetër derë,

Vetëm t’ia hiqte

Një gogël, me nder!

 

Nuk pati sukses

Terapi e vjetër,

Prapë gruaja me barrë

Fët dhe goglën tjetër!

 

Pas nëntë muajve

Fshatari me hall,

Vjen te doktori

-Më lindi djalë!

 

Ua!- tha doktori

-Ç’ironi e fatit…

S’mund t’u heq goglat

Gjithë burrave të fshatit!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat