Dardania

Kultura

Dardania

Nga: Adem Bytyçi Më: 19 shkurt 2022 Në ora: 14:28
Adem Bytyçi

Qakejtë kur erdhën

Nga Karpatët e Rusisë .

Emrin ta ndërruan

Nga Dardani

N'Kosovë.

Për ta gënjyer botën

Kinse  para shqiptarëve

N'këtë tokë ishin vendosur.


Dardani gjak i pa tretur

Shpirt i pa mposhtur

Tokë e përgjakur 

Nga hordhitë fashiste

N'shpirt t'Evropës.

 

Dardani histori e vujtjeve

Tokë  e Dardanëve 

T'parëve  t'shqiptarëve 

Bota e ka kuptuar 

Historinë e gënjeshtrave

T'regjimeve  fashiste 

T'botës serbo-llave

Për t'shpopulluar  

Teritorët autoktone 

Me popullësi shqiptare 

Për t'i populluar 

Teritorët e tyre 

Me popullësi serbo sllave .

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat